Microsoft stawia w tym roku na rozwój AI

Microsoft stawia w tym roku na rozwój AI

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/17/2017, 7:15 PM

Liczba odsłon: 1881

Satya Nadella uważa, że firmy (w tym jego własna) powinny "wystrzegać się systemów sztucznej inteligencji, które zastępują ludzi zamiast maksymalizować ich czas". Innymi słowy inteligentne maszyny nie powinny zastąpić żywych pracowników, lecz wspomagać ich w byciu bardziej produktywnym.

Szef Microsoft na poniedziałkowej konferencji DLD w Monachium po raz kolejny wypowiadał się o kierunku, w jakim należy iść, by sztuczna inteligencja służyła ludziom jak najlepiej. "Fundamentalną potrzebą każdej osoby jest możliwość efektywniejszego wykorzystania swojego czasu, nie ma tu mowy o podejściu 'pozwól nam zrobić to za ciebie'... Ten i następny rok będą kluczowe w demokratyzacji AI. Najbardziej ekscytującą dla mnie rzeczą jest nie tylko nasza obietnica wystawienia AI w tych produktach, ale raczej możliwości ich użycia i umieszczenie ich w rękach każdego dewelopera i każdej organizacji" - powiedział Nadella. Microsoft nie ustaje w dążeniach do zdemokratyzowania sztucznej inteligencji - przykłady z ostatnich miesięcy to choćby utworzenie działu AI and Research Group czy przejęcie startupu Maluuba, który zajmuje się maszynowym uczeniem i rozumieniem języka naturalnego.

AI

Jak można się było spodziewać, demokratyzacja AI nie będzie skupiona wokół pojedynczego produktu. Satya zarysowuje dużo szerszą wizję, mówiąc o istotnej roli wewnętrznej kulury: "Istnieje cienka linia między pychą a pewnością siebie. Zawsze istnieje ryzyko, że powróci pycha i przegapi się trendy. Jedynym długoterminowym wskaźnikiem sukcesu jest to, jak dobra jest wasza wewnętrzna kultura... Tym, czego nauczyłem się przez 3 lata jako CEO, jest to, że nie świętuje się jednego produktu. Dla mnie jest to znak, że firma zmierza do swojego końca. Branża techniczna jest pod tym względem jeszcze surowsza".

Nadella podkreśla też, że podczas gdy konkurencja robi "świetne rzeczy", Microsoft wyróżnia się tym, że daje deweloperom dostęp do tych samych narzędzi, których sam używa, by "tworzyli swoją własną inteligencję".

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia