Microsoft opóźnia wydanie Recall na Copilot+ PCs

Microsoft opóźnia wydanie Recall na Copilot+ PCs

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/14/2024, 6:00 PM

Liczba odsłon: 407

Recall to sztandarowa funkcja AI na Copilot+ PC, która jednak bardziej niż ogólny zachwyt wzbudziła obawy o prywatność. Przed tygodniem Microsoft zapowiedział dodatkowe funkcje bezpieczeństwa, które mają chronić migawki Recall i zawarte w nich dane użytkowników. Teraz wydawca przekazał kolejne informacje. Wynika z nich, że wydanie kontrowersyjnej funkcji nie nastąpi tak szybko.

Początkowo wydanie Recall było planowane na 18 czerwca 2024, czyli na ten sam dzień, co premiera pierwszych Copilot+ PCs z chipami Qualcomm Snapdragon X Elite. Zamiast tego funkcja trafi najpierw do testerów Windows 11 w programie Windows Insider, a ogólna dostępność ma nastąpić dopiero za jakiś czas. Poniżej zamieszczamy dokładną treść komunikatu.

Dziś komunikujemy dodatkową aktualizację na temat funkcji Recall (preview) dla Copilot+ PCs. Recall przechodzi teraz z doświadczenia zapoznawczego, szeroko dostępnego dla Copilot+ PCs w dniu 18 czerwca 2024, do wersji zapoznawczej, dostępnej początkowo w Windows Insider Program (WIP) w nadchodzących tygodniach. Po otrzymaniu feedbacku od Windows Insider Community, jak to zwykle robimy, planujemy uczynić Recall (preview) dostępnym wkrótce.

Dostosowujemy model wydania Recall, aby wykorzystać doświadczenie społeczności Windows Insider, tak by upewnić się, że doświadczenie to spełnia nasze wysokie standardy jakości i bezpieczeństwa. Ta decyzja jest zakorzeniona w naszym zobowiązaniu do dostarczania zaufanego, bezpiecznego i bogatego doświadczenia dla wszystkich klientów oraz podjęta, by uzyskać dodatkowy feedback przed udostępnieniem tej funkcji wszystkim użytkownikom Copilot+ PC.

Ponadto, jak przekazaliśmy na blogu 3 maja, bezpieczeństwo jest głównym priorytetem w Microsoft, idąc w parze z naszą Secure Future Initiative (SFI). Jest to odzwierciedlone w dodatkowych funkcjach ochrony bezpieczeństwa, które dostarczamy dla zawartości Recall, wliczając w to szyfrowanie "just in time" chronione przez Windows Hello Enhanced Sign-in Security (ESS), dzięki czemu zrzuty Recall będą mogły byś odszyfrowywane i dostępne jedynie, gdy użytkownik się uwierzytelni. Rozwój Copilot+ PCs, Recall i Windows będzie nadal kierowany [zasadami] SFI.

Kiedy Recall (preview) stanie się dostępny w Windows Insider Program, opublikujemy post na blogu ze szczegółami, jak uzyskać tę wersję zapoznawczą. Aby wypróbować Recall (preview), klienci WIP będą potrzebowali Copilot+ PC z uwagi na wymagania sprzętowe. Nie możemy się doczekać feedbacku Windows Insiderów.


— Pavan Davuluri, CVP Windows + Devices w Microsoft

Przypomnijmy, że przed tygodniem Microsoft ogłosił, iż Recall będzie domyślnie wyłączony i mocniej zabezpieczony. Oznacza to, że przy pierwszej konfiguracji komputera (OOBE) funkcja będzie zaznaczona jako wyłączona i aby ją włączyć, użytkownik będzie musiał zrobić to świadomie i proaktywnie. Dodatkowe warstwy ochrony to zaś odpowiedź na obawy związane z prywatnością. Wczesna wersja nie była bowiem tak odporna np. na wyciąganie danych z bazy danych i jeden z użytkowników zdołał łączyć się z tą bazą zdalnie, przez przeglądarkę, co nie powinno być możliwe.

Wiadomo również, że póki co Recall można uruchomić na niewspieranym sprzęcie. Nie musi to zatem być Copilot+ PC z NPU, należący z automatu do rodziny Secured-core PCs. Nie wiadomo jeszcze, czy Microsoft wprowadzi dodatkowe zmiany, aby uniemożliwić działanie funkcji na zwykłych pecetach. Dowiedz się więcej z naszego artykułu: Recall w Windows 11 - jak to działa i co z prywatnością?

Źródło: https://blogs.windows.com/windowsexperience/2024/06/07/update-on-the-recall-preview-feature-for-copilot-pcs/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia