Microsoft nie zdąży z Andromedą na Redstone 5? Czarne chmury nad Surface Phone

Microsoft nie zdąży z Andromedą na Redstone 5? Czarne chmury nad Surface Phone

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/3/2018, 12:05 AM

Liczba odsłon: 1846

Dziesiątki patentów, wyciekłe maile, odniesienia w Windows 10, aluzje Panosa Panaya i anonimowe raporty - wszystko to stworzyło perspektywę trzech urządzeń Surface jeszcze w tym roku - nowego Surface Pro, taniego Surface'a i składanego Surface'a. Kolejny raport od poważanej dziennikarki Mary Jo Foley tę perspektywę burzy. Twierdzi ona, że Microsoft prawdopodobnie nie zdąży ukończyć Andromedy (Surface Phone) w tym roku... o ile w ogóle.

Surface Phone

Microsoft trzyma język za zębami, ale Andromeda pojawia się jak widmo tu i tam od ponad roku. Czy wszystkie te przesłanki prowadzą do nikąd? Tego obawia się dobrze znana w środowisku Microsoft dziennikarka Mary Jo Foley z Zdnet.com: "Moje źródła mówią, że dyrektorzy w Microsoft niedawno zdecydowali, że fragmenty systemu operacyjnego Andromeda, który - jak wyglądało - miał być inkorporowany do przyszłego wydania Windows 10, znanego jako 'Redstone 5', mimo wszystko nie zdążą być dołączone do finalnej wersji tej aktualizacji". Co więc stanęło na przeszkodzie? Źródła twierdzą, że po części harmonogram i jakość, ale przede wszystkim to, że "wciąż brak istotnego powodu dla Microsoftu, by wszedł na rynek z tą właśnie obecną iteracją małego, dwuekranowego urządzenia mobilnego". Foley przypomina, że koniec końców Microsoft nigdy nie powiedział publicznie, że planuje wypuścić takie urządzenie w 2018 roku, a już tym bardziej nigdy nie wspomniał o Andromedzie - czy to w postaci systemu, czy urządzenia.

Nie bez znaczenia dla tej historii ma być - jak twierdzi Foley - ostatnie zawirowanie w strukturze organizacyjnej Microsoftu, które zapadnie nam w pamięć przede wszystkim z powodu odejścia Terry'ego Myersona. W wyniku tej zmiany Microsoft miał rzekomo powrócić do oprogramowania i usług, których rozwój szedł wcześniej pełną parą. Jednym z poszkodowanych ma być właśnie Andromeda. "Nie mogę powiedzieć, że myślę, że to błąd" - pisze dalej Foley, podając w wątpliwość samą ideę niewielkiego urządzenia ARM, które mimo wsparcia dla pióra i dotyku jest w stanie uruchamiać tylko aplikacje z Microsoft Store (miejmy nadzieję, że tak nie będzie). "Zdaję sobie sprawę, że istnieją fanatycy Windows Phone i entuzjaści Windows, którzy odliczają dni do ostatecznego zmaterializowania się Andromedy. Ale poza tym, kto tak naprawdę potrzebuje trzeciego urządzenia, kiedy ma już telefon i jakiś rodzaj PC lub tabletu?".

Mówiąc krótko, decydenci Microsoftu mieli w ostatnich tygodniach zdecydować, że Andromeda (AndromedaOS) nie stanie się częścią Redstone 5 i nie ma gwarancji, że znajdzie się w Redstone 6 lub jakiejkolwiek następnej aktualizacji Dziesiątki. Czy to znaczy, że zespół Surface porzucił ideę przenośnego urządzenia mobilnego? "Niezupełnie, mówią moje kontakty" - wyjaśnia Foley. "Andromeda lub jego sukcesor może nadal ostatecznie wejść w pewnym momencie na rynek i zrealizować oryginalny cel Andromedy: przenośne, wieloekranowe urządzenie oparte na Windows 10. Jeśli to się jednak stanie, spodziewajcie się czegoś bardziej w stylu małego, składanego PC niż urządzenia o rozmiarach telefonu, mówią źródła. I czegoś, co uruchamia aplikacje Win32, nie tylko te Univeral Windows Platform (UWP)/Microsoft Store".

Jeśli Microsoft rzeczywiście w ostatnich tygodniach zdecydował o anulowaniu pierwszej iteracji Surface Phone, to czym jest wobec tego tweet Panosa Panaya sprzed czterech dni? Czy jest sens podsycać hype z takim wyprzedzeniem? Z drugiej strony istnieje możliwość, że Surface Phone podzieli los drugiej generacji HoloLens, która w fazie prototypu została porzucona na rzecz trzeciej (która na rynek wejdzie prawdopodobnie jako druga). Czy jednak Surface Phone od początku nie miał być nastawiony na klasyczne aplikacje Win32? Cóż, wiele tych kwestii stoi dalej pod znakiem zapytania, a im więcej pojawia się informacji, tym bardziej sprzeczne napływają pogłoski.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia