Microsoft Store w edycjach dla firm i szkół ma zostać zamknięty w tym roku

Microsoft Store w edycjach dla firm i szkół ma zostać zamknięty w tym roku

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/10/2020, 7:05 PM

Liczba odsłon: 1980

Microsoft planuje zamknąć Microsoft Store for Business i Microsoft Store for Education. Tak przynajmniej wynika z raportu Mary Jo Foley z ZDNet. Podczas gdy zwykły Microsoft Store jest cyfrowym sklepem, w którym użytkownicy mogą pobierać aplikacje, gry, filmy i seriale na Windows 10, wspomniane edycje zajmują się dystrybucją i zarządzaniem aplikacjami w organizacji lub szkole.

Ponieważ Windows 10 pozostaje otwartą (na swój sposób) platformą, wielu wydawców ignoruje Microsoft Store i rozpowszechnia swoje aplikacje samodzielnie. Microsoftowi udało się pozyskać dużych deweloperów, takich jak Apple, Facebook, Adobe czy Spotify, którzy publikują w Microsoft Store, ale to wciąż za mało, by Sklep stał się preferowanym sposobem instalowania aplikacji w Windows. Jeszcze mniejszą popularnością cieszą się edycje for Business i for Education. Jak zauważa Foley, ostatnia aktualizacja na stronie pomocy technicznej dla Store for Business and Education została opublikowana jesienią 2018 r. Brak zainteresowania — również ze strony Microsoftu — ma doprowadzić do zamknięcia tych edycji Sklepu, co nastąpi prawdopodobnie pod koniec bieżącego roku fiskalnego.

Wygląda na to, że zespół, który jest właścicielem sklepów cyfrowych, postanowił, że Store for Business i Store for Education zdecydowanie zostaną porzucone. Słyszałam, że planowany deadline przypada na koniec tego roku fiskalnego, czyli na 30 czerwca 2020 r. Nie mam jednak pewności, czy jest to planowana data poinformowania klientów, czy też data faktycznego uśmiercenia Store for Business/Store for Education. Przypuszczam, że Microsoft powiadomi użytkowników biznesowych i edukacyjnych z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.
— Mary Jo Foley, ZDNet

Dziennikarka dowiedziała się też od swoich źródeł, że menadżerowie w Microsoft debatowali na temat nowej strategii dla cyfrowego sklepu z aplikacjami. Nie zakłada ona wprawdzie rezygnacji z przeglądarkowej wersji Microsoft Store, ale nie ma pewności, co stanie się z aplikacją dołączoną do Windows 10. Moje kontakty mówią, że jego przyszłość jest w tym momencie niepewna — wyjaśnia Foley.

Microsoft Store może zyskać drugie życie wraz z nadejściem systemu Windows 10X, w którym będzie pełnił znaczącą rolę. Microsoft zaczął już nakłaniać deweloperów do aktualizacji ich oprogramowania pod kątem nowych urządzeń z dwoma ekranami, które będą dostępne w tym roku.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia