Microsoft Ignite: język programowania Power Fx oficjalnie zapowiedziany

Microsoft Ignite: język programowania Power Fx oficjalnie zapowiedziany

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/3/2021, 10:31 AM

Liczba odsłon: 3057

W przecieku z zeszłego tygodnia informowano o zbliżającym się nadejściu Power Fx - nowego, open source'owego języka z podejściem low-code dla Power Platform. Na oficjalne potwierdzenie nie trzeba było długo czekać. Pierwszego dnia Ignite 2021 padła zapowiedź języka, a Microsoft szerzej wyjaśnił, z czym to się je. Danie okazuje się naprawdę lekkostrawne!

Power Fx

Microsoft opublikował pierwszy język programowania low-code, Microsoft Power Fx, do dostosowywania logiki w całym Power Platform. Język ten, mający swoje źródła w Excelu, jest dostępny teraz, a implementacja stanie się open source'owa na GitHub jeszcze w tym roku.

Obecnie używany jako język do rozwijania aplikacji kanwy w Microsoft Power Apps, Power Fx w końcu stanie się spójnym językiem w całej Power Platform. Wyrażany poprzez tekst, jest to język low-code, z którym twórcy mogą pracować bezpośrednio.

Power Fx wykorzystuje wiedzę użytkowników Excela, aby zmniejszyć bariery dla citizen deweloperów, którzy mogą zacząć rozwijanie oprogramowania w podejściu low-code. Profesjonalni deweloperzy mogą przyspieszyć rozwój ich aplikacji dzięki prostocie formuł i kodu, używając swoich ulubionych, profesjonalnych narzędzi programistycznych.

— Microsoft

Microsoft posługuje się tu (zresztą nie po raz pierwszy na Ignite 2021) sformułowaniem citizen developers, które oznacza użytkowników biznesowych z niewielkim lub zerowym doświadczeniem w budowaniu aplikacji poprzez pisanie kodu. Osoby te od lat tworzą aplikacje z użyciem arkuszy kalkulacyjnych i narzędzi bazodanowych. Właściwie fakt tworzenia własnych rozwiązań przez użytkowników końcowych bez specjalistycznej znajomości języków programowania nie jest niczym nowym. I właśnie oni są grupą docelową Power Fx, choć z zapowiedzi wynika, że również profesjonaliści będą mogli czerpać z niego korzyści.