Microsoft Family Safety już dostępne na Androida i iOS. Jak to działa?

Microsoft Family Safety już dostępne na Androida i iOS. Jak to działa?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/29/2020, 1:28 PM

Liczba odsłon: 4436

Microsoft Family Safety to aplikacja do nadzorowania cyfrowego i fizycznego bezpieczeństwa rodzinnego. Została zapowiedziana w marcu tego roku jako nowy, darmowy składnik Microsoft 365 Personal i Family. W maju ukazały się wersje poglądowe aplikacji na Androida i iOS, a wczoraj wieczorem Microsoft ogłosił ich ogólną dostępność.

Microsoft Family Safety ma za zadanie chronić bezpieczeństwo rodziny zarówno w realnym świecie, jak i w przestrzeni wirtualnej. Jej kluczowe możliwości to filtrowanie treści, wyznaczanie limitów czasu przy ekranie, raporty aktywności i wsparcie dla lokalizacji z możliwością udostępniania członkom rodziny swojego położenia.

Liat Ben-Zur, CVP Modern Life, Search, and Devices w Microsoft, wymieniła 5 sposobów, w jakie Microsoft Family Safety pomaga jej rodzinie.

1. Używanie cotygodniowego raportu jako punktu wyjścia rozmowy

Każdego tygodnia rodzice i dzieci otrzymują e-mail z podsumowaniem aktywności dziecka w świecie cyfrowym. Ten mechanizm skłania do konwersacji zarówno o czasie spędzonym przed ekranem (a właściwie przed ekranami!) i o witrynach, które dziecko odwiedza.

Microsoft Family Safety

2. Ograniczenie czasu gry i więcej czasu na naukę

Rodzic może wyznaczyć limit czasowy na gry, co pozwala dzieciom spędzić więcej czasu przed ekranem na innych aktywnościach w aplikacjach niezwiązanych z graniem. Dodatkowo po przekroczeniu ogólnego limitu dziecko może poprosić o dodatkowy czas na urządzeniu. Daje to zarówno im, jak też rodzicom możliwość elastycznego zarządzania czasem w zależności od potrzeb.

Microsoft Family Safety

3. Wyznaczanie zdrowych granic za pomocą filtrów

Microsoft Family Safety pozwala zaaplikować filtry wyszukiwania i przeglądania Internetu, które blokują treści dla dorosłych. Opiekun może też uzupełniać listy dozwolonych i zabronionych witryn. Funkcjonalność działa w ścisłej współpracy z przeglądarką Edge na Windows, Xbox i Androidzie.

Microsoft Family Safety

4. Prośby o zakupy, czyli jak uniknąć niespodziewanych wydatków

Wielu rodzicom zdarzało się otrzymywać niespodziewane rachunki, gdy dziecko bez ich wiedzy zamówiło jakiś produkt. Microsoft Family Safety obsługuje prośby o zakupy, które może składać dziecko, gdy chce coś zamówić z Microsoft Store. Taka prośba trafi na e-mail opiekuna. Dzięki temu można porozmawiać z dzieckiem o zakupie, nim do niego dojdzie, a także o odpowiedzialnym instalowaniu aplikacji.

Microsoft Family Safety

5. Sprawdzanie, gdzie znajdują się członkowie rodziny

Family Safety zapewnia połączenie z realnym światem. Udostępnianie lokalizacji pozwala sprawdzić na mapie ostatnią znaną lokalizację członków rodziny, a także zapisywać ulubione/często odwiedzane miejsca, takie jak dom, szkoła czy praca. Podgląd na mapie pozwala upewnić się, że wszyscy są bezpieczni.

Microsoft Family Safety

Ponadto od czasu uruchomienia wersji zapoznawczej Microsoft dodał do aplikacji kilka nowości:

  • Funkcjonalność blokowania i odblokowywania konkretnych aplikacji.
  • Zaktualizowany design, który stał się łatwiej dostępny i bardziej inkluzywny (w tym poprawiony kontrast i dodatkowy kontekst dla użytkowników czytników ekranowych).
  • Więcej opcji przyznawania dodatkowego czasu przed ekranem (np. 15 lub 30 minut, 1, 2 lub 3 godziny itd.).
  • Dodano łączenie lokalizacji. Gdy więcej członków rodziny znajduje się w tym samym miejscu, na mapie zobaczymy, że znajdują się w nim przykładowo 4 osoby. Po przybliżeniu możemy sprawdzić, kto dokładnie.

Microsoft Family Safety można już pobrać bezpłatnie z Apple App Store i Google Play Store.