Microsoft Edge pozwala ustawić maksymalne użycie RAM

Microsoft Edge pozwala ustawić maksymalne użycie RAM

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/28/2024, 1:40 PM

Liczba odsłon: 472

Jeśli Twoja przeglądarka internetowa zużywa tyle RAM-u, że nie zostaje wiele dla pozostałych aplikacji, dobrym rozwiązaniem byłoby nałożenie jej limitu. Taka funkcjonalność zmierza właśnie do Microsoft Edge i została już namierzona we wczesnych kompilacjach rozwojowych. Obsługa tego jest banalnie prosta!

Tę świetną funkcjonalność odkrył w Edge Canary użytkownik Leopeva64. Jest to nowa sekcja na stronie Ustawienia > System i wydajność > Optymalizuj wydajność, a także w wysuwanym menu "Podstawowe informacje o przeglądarce". Nosi ono nazwę "Kontroluj, jak dużo RAM może używać Edge" i zawiera suwak, gdzie minimalną wartością jest 1GB, a maksymalną – prawdopodobnie całość naszego RAM-u.

Microsoft Edge pozwala ustawić maksymalne użycie RAM

Całość mieści się pod ustawieniem "Kontrola zasobów", które możesz włączyć lub wyłączyć, a także wybrać, czy ma ono działać zawsze, czy tylko, gdy grasz w gry na PC. Te drobiazgowe ustawienia są widoczne na stronie ustawień. Z kolei szybki dostęp do widoku "Użycie RAM" z suwakiem i informacjami o aktywnych trybach znajdziesz w widoku "Podstawowe informacje o przeglądarce". Jest to przydatne menu, którego przycisk może znajdować się na pasku narzędzi obok paska adresu Edge.

Ograniczenie zużycia RAM przez przeglądarkę Edge zostało odkryte w wydaniu Canary, jednak jak zwykle nie wiadomo, czy to funkcja oferowana w testach A/B dla części Insiderów, czy też Leopeva64 ma dostęp do jeszcze wcześniejszych wersji. Tak czy inaczej w naszym Edge Canary jeszcze tej funkcji nie ma, ale zapewne niebawem się pojawi. Przypomnijmy, że możesz oszczędzać RAM i inne zasoby także dzięki kartom uśpionym w Edge!

Źródło: https://twitter.com/Leopeva64/status/1773100165114499555/photo/1

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia