Microsoft 365 Copilot: AI fundamentalnie zmieni sposób, w jaki pracujemy. To był tydzień z Microsoft 260

Microsoft 365 Copilot: AI fundamentalnie zmieni sposób, w jaki pracujemy. To był tydzień z Microsoft 260

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/18/2023, 10:00 AM

Liczba odsłon: 1758

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft dowiecie się o nowej, przełomowej usłudze Microsoft 365 Copilot, aktualizacjach Windows 10 i Windows 11, nowościach w Microsoft Edge 111, integracji GPT-4 z Bing i LinkedIn oraz o nadchodzącej konferencji Microsoft Build 2023. Zapraszamy do czytania i oglądania!

Microsoft 365 Copilot — rewolucja w korzystaniu z aplikacji Office

AI to w tym roku temat i kierunek numer 1, jeśli chodzi o nowe technologie, a Microsoft wykonał szalenie dobrą inwestycję, zawczasu rozpoznając wartość technologii OpenAI i zostawiając w tyle Google oraz pozostałych rywali. Sztuczna inteligencja przekształca nie tylko sposób korzystania z wyszukiwarki internetowej Bing, ale również aplikacji produktywnych, takich jak Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Teams, Power Platform czy Viva. Microsoft 365 Copilot to prawdziwa zmiana paradygmatu. Zamiast żmudnego przeklikiwania się przez kolejne funkcje kreatorów i edytorów, pisania skryptów i formuł, użytkownik może teraz po prostu pisać polecenia naturalnym językiem, opisując w nich właściwie, co tylko chce, a Copilot wykona za niego najbardziej żmudną pracę.

Copilot dla Microsoft 365 to towarzysząca sztuczna inteligencja do wykorzystywania w pracy. Łączy ona duże modele językowe (LLMs) z naszymi danymi w Microsoft Graph i aplikacjach pakietu Microsoft 365, aby "zmieniać nasze słowa w najpotężniejsze narzędzie produktywne na tej planecie".

Dzisiejszy dzień to kolejny ważny krok w ewolucji sposobu interakcji z komputerami, który zasadniczo zmieni sposób, w jaki pracujemy, i otworzy nową falę wzrostu produktywności. Dzięki naszemu nowemu drugiemu pilotowi do pracy dajemy ludziom większą swobodę i sprawiamy, że technologia jest bardziej dostępna za pośrednictwem najbardziej uniwersalnego interfejsu — języka naturalnego.
— Satya Nadella, CEO Microsoft

Copilot integruje się z Microsoft 365 na dwa sposoby. Pracuje on obok nas, osadzony w aplikacjach, których używamy na co dzień. Wydajemy mu polecenia za pomocą języka naturalnego, aby wygenerował dla nas zawartość, dokonał modyfikacji w dokumentach czy wykonał akcje w programach. To jednak użytkownik ma nad wszystkim kontrolę i decyduje, co zatrzymać, co zmienić, a co odrzucić.

Obejrzyj prezentacje wideo i dowiedz się więcej z naszych artykułów:

Patch Tuesday i pozostałe aktualizacje Windows w tym tygodniu

W tym tygodniu wypadł drugi wtorek marca, co oznacza Patch Tuesday i aktualizacje zabezpieczeń dla wspieranych wersji Windows 10 i Windows 11. Jeśli chodzi o Windows Insider Program, to w tym tygodniu nie było i nie będzie kompilacji w kanałach Dev i Canary, za to ukazały się w kanałach Beta i Release Preview. Z pełnymi listami zmian w tych buildach możecie zapoznać się w naszych artykułach:

Microsoft Edge 111 w Stable Channel

Microsoft Edge Stable zaliczył w tym tygodniu aktualizację do wersji 111. W tym wydaniu pasek boczny został wyposażony w kilka nowych funkcji i ulepszeń zwiększających produktywność, wygodę i doświadczenie użytkownika, wliczając w to dostęp do funkcjonalności Edge Copilot, funkcję autoukrywania, funkcję Hover i ustawienia dla administratorów.

Edge + Bing + Copilot

Zaktualizowano również stronę nowej karty dla użytkowników Microsoft 365 oraz dodano zasady zarządzania, z których jedna włącza pokazywanie przycisku w natywnej przeglądarce PDF, który pozwala użytkownikom Edge zalogować się na swojej subskrypcji Adobe Acrobat, zaś druga włącza wbudowany czytnik PDF w Edge obsługiwany przez Adobe Acrobat.

GPT-4 zintegrowany z Bing i LinkedIn

W tym tygodniu OpenAI uruchomił GPT-4, nową generację językowego modelu AI obsługującego czatboty. Oprócz znacznie większej mocy względem GPT-3.5 wersja ta łączy tekst i obrazy, a także pozwala użytkownikom dostosowywać ton odpowiedzi. GPT-4 jest też o wiele mądrzejszy i radzi sobie lepiej w szeregu testów. Microsoft potwierdził także, że GPT-4 jest już zaimplementowany w Bing Chat. Jedna z najważniejszych zmian polega na tym, że model obsługuje już nie tylko tekst, ale i obrazy. Oznacza to, że użytkownik może przesyłać grafiki w ChatGPT i zadawać pytania na ich temat (funkcja nie działa jeszcze w Bing).

Chat GPT-4 - odpowiedzi

GPT-4 został również zintegrowany z LinkedIn, aby pomagać w uzupełnianiu informacji w profilu. Najnowsza wersja modelu jest używana do personalizacji profilu, natomiast poprzednia wersja GPT-3.5 — do tworzenia opisów stanowisk. Narzędzie rozpoznaje najważniejsze umiejętności i doświadczenia i opisuje je w nagłówku oraz w informacjach o profilu. Wykonując ciężką pracę za Ciebie, narzędzie oszczędza czas i energię, zachowując jednocześnie Twój niepowtarzalny głos i styl — przekonuje LinkedIn.

Rejestracja na Microsoft Build 2023 już otwarta

Po 3 edycjach w postaci jedynie cyfrowej (event transmitowany online) Microsoft Build powraca do formuły mieszanej — z globalnym cyfrowym eventem i konferencją stacjonarną w Seattle. Microsoft Build to jeden z najważniejszych cyklicznych punktów w kalendarium Microsoft. Wydarzenie kierowane jest do deweloperów, choć nie brakuje na nim prezentacji, które mogą zainteresować użytkowników domowych, pracowników i właścicieli firm czy po prostu pasjonatów technologii.

Zgodnie z zapowiedzią Build 2023 odbędzie się jako wydarzenie zarówno cyfrowe, jak i osobiste. "Global digital event" zapowiedziano na 23-24 maja tego roku. Z kolei "Seattle in-person" dzieli się na warsztaty w dniu poprzedzającym (22 maja) i właściwe wydarzenie (23-25 maja). Zakreślono też pokrótce tematykę sesji, która będzie obejmować chmurę i AI, .NET, dane i analitykę, narzędzia deweloperskie, DevSecOps i SRE, low-code i wiele innych.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Microsoft Defender, OneDrive, SharePoint, Windows 11, Outlook, Microsoft Teams, Microsoft 365, Office.com, stacjonarnym pakietem Office, Exchange, Office Mobile, Intune, Visio i nie tylko. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia