Mica - bardziej wydajna następczyni akrylu w Windows 11

Mica - bardziej wydajna następczyni akrylu w Windows 11

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/12/2021, 1:41 PM

Liczba odsłon: 6292

Windows 11 wprowadza nowy design systemu operacyjnego i aplikacji, ostatecznie zrywając ze stylem Metro/Modern UI z czasów Windows 8, którego niedobitki do tej pory są widoczne w Windows 10. Fluent Design System to ciągle ewoluujący język designu, który zrodził się kilka lat temu z projektu NEON, a jego bieżący etap nosi nieoficjalną nazwę Sun Valley. Jednym z unikalnych składników Fluent Design są materiały (obok światła, głębi, ruchu i skali), z których zbudowany jest interfejs. Również ta warstwa zaliczyła aktualizację w Windows 11.

W ramach gruntownego odświeżenia Fluent Design w Windows 11 wprowadzony został nowy materiał o nazwie Mica. Jest to dynamiczny materiał, który zbliża do siebie kompozycję i tapetę pulpitu oraz który jest dostrzegalny, gdy przeglądamy aplikacje, takie jak Ustawienia i Edge. Mica odpowiada za rysowanie tła wielu okien aplikacji i ustawień, aby stworzyć hierarchię wizualną.

Mica - Fluent Design w Windows 11Mica - Fluent Design w Windows 11

Mica będzie najbardziej powszechnym elementem designu i będzie pokazywać się w samym systemie i aplikacjach. Choć na zrzutach ekranu widzimy półprzezroczyste elementy przywodzące na myśl słynny akryl, to Mica nie opiera się na przezroczystości. Zamiast tego umożliwia rozmycie tła pulpitu za oknem. W kompilacjach Insider Preview zobaczymy Micę w Eksploratorze plików, Ustawieniach, Microsoft Teams i paru innych miejscach.

Mica - Fluent Design w Windows 11

Akryl we Fluent Design sprawia wrażenie gęstego i półprzezroczystego, a jego efekt jest widoczny za oknami aplikacji lub tłem pulpitu. Z drugiej strony Mica aktualizuje okna aplikacji, aby uwzględnić motyw i tapetę pulpitu oraz malować tło. Jak wyjaśnił Microsoft w sesji pytań i odpowiedzi, Mica nie zapisuje tapety pulpitu co każdą klatkę, a zamiast tego rozmywa obraz tylko raz, aby oferować lepszą wydajność i doświadczenie niż akryl.

Mica - Fluent Design w Windows 11

Wydajność jest naprawdę naszym topowym priorytetem i chcemy zapewnić, że wszystkie te fajne nowe funkcjonalności (Mica i zaokrąglone rogi) są superszybkie i nie wpływają na OS. Na przykład Mica została specjalnie zaprojektowana dla wysokiej wydajności w porównaniu do rzeczy typu akryl. Jeśli chodzi o zaokrąglone rogi, zoptymalizowaliśmy naszą wydajność renderowania, więc nie powinniście zauważyć żadnej różnicy w porównaniu do kwadratowych rogów.
— Microsoft

Implementacja kontrolek WinUI, Miki i nowej wersji Fluent Design rozpoczęła się w Windows 11 version 21H2, choć przedsmak tego mogliśmy już zaobserwować w Windows 10. Oczywiście cały ten overhaul nie został jeszcze ukończony i zapewne nie nadejdzie taki moment, w którym Microsoft stwierdzi "to już koniec". Fluent Design stale ewoluuje razem z Windows, Office, Surface i innymi produktami giganta, które nigdy nie zamykają się na nowości.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia