Karty w Eksploratorze plików wróciły w Windows 11

Karty w Eksploratorze plików wróciły w Windows 11

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/10/2022, 8:25 PM

Liczba odsłon: 4401

Windows Sets, testowane kilka lat temu w Windows 10, zostały wycofane i nie było wiadome, czy kiedykolwiek powrócą. Tymczasem w najnowszej kompilacji Windows 11 testerzy odkryli, że pozornie zapomniana funkcjonalność kart została przez Microsoft dołączona do systemu, choć na razie w ukrytej postaci.

Użytkownicy Windows od lat proszą Microsoft o wprowadzenie kart do okien Eksploratora plików — jak na razie bez powodzenia. Co prawda w 2017 roku Microsoft dodał interfejs z kartami na wzór tych w przeglądarce (Windows Sets) do wersji zapoznawczej Windows 10, ale ubił go po wstępnych testach. Upłynęło kolejnych 5 lat bez kart. Wygląda tymczasem na to, że gigant postanowił odkopać stary pomysł.

Jak podają odkrywcy, interfejs kart można włączyć poleceniem "vivetool addconfig 34370472 2" w CMD uruchomionym jako administrator. Wcześniej należy zainstalować ViVeTool. Zmiana wejdzie w życie po ponownym uruchomieniu komputera. Powyżej widzimy zrzuty ekranu autorstwa użytkowników @XenoPanther i @WithinRafael. Choć funkcjonalność już działa i wygląda całkiem obiecująco, to Microsoft oficjalnie jej nie ogłosił. Na liście zmian w buildzie 22572 nie ma o tym mowy.

Windows Sets były wycofane podobno z powodu błędów. Faktycznie, doświadczenie było ograniczone i nie działało zbyt stabilnie. Nowa implementacja w Windows 11 działa już chyba lepiej i nawet obsługuje przepełnienie paska. Eksplorator plików wyświetla wtedy dodatkowe przyciski do przewijania kart.

Zmianę można wycofać poleceniem "vivetool delconfig 34370472 2".

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia