Język ukraiński obsługiwany w narzędziach edukacyjnych pakietu Microsoft 365

Język ukraiński obsługiwany w narzędziach edukacyjnych pakietu Microsoft 365

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/13/2022, 5:12 PM

Liczba odsłon: 1992

Narzędzia edukacyjne, takie jak Czytnik immersyjny i Postępy w czytaniu, pomagają uczniom z całego świata — również tym z różnymi trudnościami w nauce, dysleksją itd. Narzędzia te są ściśle zintegrowane z aplikacjami Microsoft 365, takimi jak Word czy Teams. Teraz ich zakres językowy jest jeszcze szerszy.

Ze szczególną myślą o ukraińskich uchodźcach Microsoft ogłosił globalną premierę obsługi języka ukraińskiego w automatycznym rozpoznawaniu mowy w narzędziu Postępy w czytaniu. Dzięki temu łączna liczba wspieranych języków i dialektów wynosi 105. Postępy w czytaniu to darmowe narzędzie wspierające nauczycieli w budowaniu płynnego czytania u uczniów. Pozwala ono też tłumaczyć tekst na dowolny obsługiwany język bezpośrednio w Microsoft Word.

Czytnik immersyjny

Funkcja rozpoznawania mowy pozwala ocenić poprawność czytania na głos i płynność wypowiedzi. Dzięki automatycznemu rozpoznawaniu mowy ukraińskiej nauczyciele nie muszą mówić po ukraińsku, aby móc ocenić poziom czytania ucznia posługującego się tym językiem, sprawdzać jego postępy i wspierać jego indywidualny rozwój.

Język ukraiński jest też obsługiwany w aplikacjach Czytnik immersyjny (na zrzucie ekranu powyżej) i Tłumacz Microsoft (Microsoft Translator), a także w innych narzędziach pakietu Microsoft 365. W przypadku Czytnika immersyjnego obsługiwane jest m.in. czytanie na głos w języku ukraińskim, jak też tłumaczenie na i z ukraińskiego na ponad 100 języków.