Jak połączyć drona z chmurą Azure? SDK już dostępny

Jak połączyć drona z chmurą Azure? SDK już dostępny

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/30/2018, 10:05 PM

Liczba odsłon: 1422

Na konferencji Microsoft Build 2018 oglądaliśmy ciekawy pokaz urządzeń IoT we współpracy z chmurą Azure. Jednym z takim urządzeń może być dron. Próbkę takich możliwości oglądaliśmy na przykładzie drona DJI, na którego pokładzie znajduje się Azure IoT Edge. Wtedy też padła zapowiedź SDK, który pozwoli deweloperom kontrolować drona i przesyłać w czasie rzeczywistym dane z jego kamer i sensorów wprost do chmury.

Dziś swoją konferencję AirWorks poprowadził DJI i był na niej też obecny Microsoft. Obie firmy ogłosiły wydanie DJI Windows SDK w wersji public preview. SDK pozwoli deweloperom pisać aplikacje dla pecetów z Windows, które kontrolują drony DJI, a także kontrolować zewnętrzne payloady, takie jak sensory multispektralne czy komponenty robotyczne. W ten sposób znacząco rośnie zakres możliwości dronów w różnych dziedzinach przemysłu. Tyle tytułem "Intelligent Edge". A jaka w tym rola "Intelligent Cloud"?

SDK łączy się z usługami AI w Azure, które są w stanie przetwarzać obrazy i wideo z drona w czasie rzeczywistym. Może się to odbywać na trzy sposoby:

  • Obraz z drona może być wysyłany bezpośrednio do Azure i przetwarzany przez AI.
  • Obraz z drona może być przetwarzany w Windows z Azure IoT Edge z AI.
  • Obraz z drona może być przetwarzany bezpośrednio na pokładzie drona z uruchomionym Azure IoT Edge z AI.

Jak widzimy, "Intelligent Cloud" i "Intelligent Edge" to fałszywa dychotomia. Azure IoT Edge sprawia, że ujęcia lokalne i chmurowe nie muszą się wzajemnie wykluczać, a obliczenia sztucznej inteligencji mogą odbywać się po obu stronach tego systemu. Niewykluczone, że Microsoft podzieli się tymi wnioskami również na własnej konferencji Future Decoded, która startuje jutro i potrwa do czwartku.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia