Jak korzystać z klucza dostępu w Windows? Microsoft wyjaśnia

Jak korzystać z klucza dostępu w Windows? Microsoft wyjaśnia

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/6/2024, 4:40 PM

Liczba odsłon: 322

Klucze dostępu (Passkeys) to funkcjonalność wprowadzona w Windows 11 23H2. Stanowią one bezpieczniejszy i wygodniejszy sposób logowania, zwłaszcza dla osób, które mają dość zapominania haseł i wielokrotnego ich wpisywania. Na stronie pomocy technicznej firmy Microsoft znalazły się teraz szczegółowe instrukcje, jak z tego korzystać.

Czym są klucze dostępu w Windows?

Dzięki kluczom dostępu można korzystać z Windows Hello, aby logować się przy pomocy kodu PIN, rozpoznawania twarzy lub rozpoznawania odcisku palca. Nie tylko przyspiesza to uwierzytelnianie, ale też podnosi jego bezpieczeństwo. W podróży można też logować się za pomocą telefonu albo tabletu, skanując kod QR albo przez Bluetooth. Jak wyjaśnia Microsoft:

Klucze dostępu to przyszłość uwierzytelniania i nie bez powodu! Są niezwykle łatwe w obsłudze i intuicyjne, eliminując konieczność tworzenia skomplikowanych procesów tworzenia haseł i kłopotów związanych z ich zapamiętywaniem. Ponadto są one unikatowe dla każdej witryny internetowej lub aplikacji, więc nie musisz się martwić, że ktoś będzie używał Twojego klucza dostępu do uzyskiwania dostępu do innych usług. I w przeciwieństwie do haseł, klucze dostępu są odporne na próby wyłudzenia informacji, co czyni je znacznie bezpieczniejszą opcją. Co najważniejsze, możesz używać klucza dostępu na wszystkich swoich urządzeniach, więc już nigdy nie musisz się martwić, że zapomnisz hasła!

Jak zapisać klucz dostępu w Windows?

 1. Otwórz witrynę internetową lub aplikację obsługującą klucze dostępu.
 2. Utwórz klucz dostępu w ustawieniach konta.
 3. Wybierz miejsce, w którym chcesz zapisać klucz dostępu. Windows domyślnie oferuje zapisywanie klucza dostępu lokalnie, jeśli korzystasz z Windows Hello. Jeśli wybierzesz opcję Użyj innego urządzenia, możesz zapisać klucz w jednej z następujących lokalizacji:
  • To urządzenie z systemem Windows: klucz dostępu jest zapisywany lokalnie na urządzeniu z systemem Windows i chroniony przez Windows Hello (dane biometryczne i kod PIN).
  • iPhone, iPad lub urządzenie z Androidem: klucz dostępu jest zapisywany na telefonie lub tablecie, chroniony przez biometrię urządzenia, jeśli jest przez nie oferowana. Ta opcja wymaga zeskanować kod QR za pomocą telefonu lub tabletu, który musi znajdować się w pobliżu urządzenia z systemem Windows.
  • Połączone urządzenie: klucz dostępu jest zapisywany na telefonie lub tablecie, chroniony przez biometrię urządzenia, jeśli jest przez nie oferowana. Ta opcja wymaga, aby połączone urządzenie znajdowało się w pobliżu urządzenia z systemem Windows, i jest obsługiwana tylko na urządzeniach z systemem Android.
  • Klucz zabezpieczeń: klucz dostępu jest zapisywany w kluczu bezpieczeństwa FIDO2, chronionym przez mechanizm odblokowywania klucza (na przykład dane biometryczne lub kod PIN).
 4. Wybierz pozycję "Dalej" i zakończ proces na wybranym urządzeniu.

Jak używać klucza dostępu w Windows?

 1. Otwórz witrynę internetową lub aplikację obsługującą klucze dostępu.
 2. Wybierz pozycję Zaloguj się za pomocą klucza dostępu lub podobną opcję.
 3. Jeśli klucz dostępu jest przechowywany lokalnie i chroniony przez Windows Hello, zostanie wyświetlony monit o zalogowanie się za pomocą Windows Hello. Jeśli wybierzesz opcję Użyj innego urządzenia, możesz wybrać jedną z dostępnych opcji (To urządzenie z systemem Windows, iPhone, iPad lub urządzenie z Androidem, Połączone urządzenie albo Klucz zabezpieczeń).
 4. Ukończ proces odblokowywania klucza dostępu na wybranym urządzeniu.

Jak zarządzać kluczami dostępu w Windows?

 1. Za pomocą aplikacji Ustawienia możesz wyświetlać klucze dostępu zapisane w aplikacjach i witrynach internetowych oraz zarządzać nimi. Wybierz pozycję Konta > klucze dostępu lub użyj tego skrótu.
 2. Zostanie wyświetlona lista zapisanych kluczy dostępu, które można filtrować według nazw:
 3. Jak korzystać z klucza dostępu w Windows? Microsoft wyjaśnia

 4. Aby usunąć klucz dostępu, wybierz pozycję ⋮ > Usuń klucz dostępu obok nazwy klucza dostępu.

Źródło: https://support.microsoft.com/en-us/windows/passkeys-overview-301c8944-5ea2-452b-9886-97e4d2ef4422

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia