Jądro Linuksa będzie dostarczane z Windows

Jądro Linuksa będzie dostarczane z Windows

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/6/2019, 11:48 PM

Liczba odsłon: 4309

Od czasu przedstawienia światu Podsystemu Windows dla systemu Linux integracja obu tych systemów przybiera na sile. Przykładem może być choćby dostęp do plików Linuksa w Eksploratorze plików i PowerShell, który zostanie wprowadzony do May 2019 Update. Microsoft zapowiada tymczasem kolejne nowości dedykowane programistom, a zostaną one wprowadzone pod szyldem WSL 2. Obok zmian na poziomie architektury interesującą wiadomością jest to, że linuksowy kernel będzie dostarczany wraz z Windows!

Windows Subsystem for Linux doczekał się nowej architektury, której nazwa to WSL 2. Zmiany te pozwolą na "dramatyczny" wzrost wydajności systemu i pełną zgodność wywołań, dzięki czemu będzie można m.in. uruchamiać w WSL więcej aplikacji linuksowych, takich jak Docker czy FUSE. Zmiany te opierają się bezpośrednio na feedbacku użytkowników. WSL 2 umożliwia uruchamianie linuksowych binarek ELF64 w Windows. Nowa architektura zmienia sposób, w jaki dokonują one interakcji z Windows i sprzętem, wciąż jednak zapewniając doświadczenie użytkownika identyczne jak w WSL 1. Poszczególne dystrybucje Linuksa wciąż będzie można uruchamiać jako dystrybucje WSL 1 bądź jako WSL 2, będzie można je upgrade'ować i downgrade'ować w każdej chwili, a także uruchamiać obok siebie. Warto wiedzieć, że WSL 2 korzysta z całkowicie nowej architektury, która używa prawdziwego jądra Linuksa.

Windows Subsystem for Linux

Właśnie to prawdziwe jądro Linuksa będzie dostarczane z Windows, by umożliwić pełną kompatybilność wywołań. Nie jest to jednak pierwszy raz, kiedy linuksowy kernel jest dostarczany przez Microsoft - miało to już miejsce w 2018 r. i towarzyszyło zapowiedzi Azure Sphere. Tym razem jednak mowa o Windows. Jądro to będzie budowane z najnowszej stabilnej gałęzi w oparciu o źródła z kernel.org. Pierwsze kompilacje będą opierać się na wersji 4.19 kernela.

Kernel ten będzie specjalnie dostrojony do WSL 2, tj. zoptymalizowany do jak najlepszej pracy w Windows. Będzie on również obsługiwany przez aktualizacje Windows w sposób automatyczny oraz całkowicie open source'owy. Po wydaniu WSL 2 pełna konfiguracja pojawi się w GitHub, co pozwoli sprawdzić działanie jądra i skompilować je samemu. Wstępnych wydań WSL 2 w programie Windows Insider spodziewać się mamy w czerwcu tego roku.

Jak dodaje Microsoft, WSL 2 używa najnowszej i najlepszej technologii wirtualizacji, by uruchamiać kernel Linuksa wewnątrz lekkiej maszyny wirtualnej. Nie jest to jednak tradycyjne doświadczenie VM, zwłaszcza jeśli chodzi o szybkość. Jak szybki jest więc WSL 2? Microsoft twierdzi, że w porównaniu do WSL 1 działa on do 20x szybciej przy rozpakowywaniu tarballa i około 2-5x szybciej przy używaniu git clone, npm install i cmake w różnych projektach.