Hakerzy mogli edytować wyniki wyszukiwania Bing

Hakerzy mogli edytować wyniki wyszukiwania Bing

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/30/2023, 6:20 PM

Liczba odsłon: 703

W ostatnim czasie Bing przyciąga prawdopodobnie więcej uwagi niż przez większość czasu od jego uruchomienia. Jeszcze zanim jednak Bing Chat stał się dostępny, badacze zabezpieczeń z firmy Wiz znaleźli podatność bezpieczeństwa w Bing, która umożliwiała hakerom uzyskiwanie danych osobowych, a nawet modyfikowanie wyników wyszukiwania.

Hillai Ben-Sasson z Wiz opublikował w tym tygodniu wątek na Twitterze, w którym opisuje odkrycia firmy. Zaczęło się to w styczniu, gdy Wiz znalazł "dziwną konfigurację w Azure". Sasson był w stanie exploitować tę konfigurację, aby dostać się do funkcji Bing Trivia. Wkrótce potem odkrył, że może używać tej funkcji, aby wprowadzać zmiany do wyników wyszukiwania w CMS Bing.

Podatność "BingBang" umożliwiła też badaczom wydawanie tokenów pakietu Office dla każdego zalogowanego użytkownika. Oznacza to, że hakerzy mogli wykorzystać ten exploit do uzyskania danych osobowych użytkowników Bing, w tym wiadomości e-mail z Outlook, czatów Teams i nie tylko. Jak powiedział Ami Luttwak z Wiz, mogli to być hakerzy zatrudnieni przez państwo [nation-state] próbujące wpłynąć na opinię publiczną lub haker motywowany finansowo. Prawdopodobnie jednak luka nie była atakowana przez osoby o złych zamiarach. Dobra wiadomość jest taka, że Microsoft zajął się już jej załataniem:

Azure AD został zaktualizowany, aby powstrzymać wydawanie tokenów dla klientów, którzy nie są zarejestrowani we wdrożeniach zasobów. Zapobiega to występowaniu tego problemu, nawet jeśli aplikacja nieprawidłowo obsłuży sprawdzenie autoryzacji.

Ben-Sasson ujawnił też, że Microsoft wypłacił firmie Wiz nagrodę w wysokości 40 tysięcy dolarów za odkrycie i zgłoszenie podatności.