Grudniowy Patch Tuesday: aktualizacje zabezpieczeń Windows 11 22H2 i 21H2

Grudniowy Patch Tuesday: aktualizacje zabezpieczeń Windows 11 22H2 i 21H2

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/13/2022, 7:44 PM

Liczba odsłon: 2572

Dziś wypada drugi wtorek grudnia, a zatem czas na Patch Tuesday! Aktualizacje zabezpieczeń dla wspieranych systemów już dotarły. Zaczynamy od najnowszej wersji, czyli Windows 11 2022 Update (22H2). W kolejnym artykule sprawdzimy również zmiany we wspieranych wydaniach Windows 10.

Windows 11 22H2: zmiany w aktualizacji KB5021255 (OS Build 22621.963)

Ta aktualizacja zabezpieczeń zawiera ulepszenia, które były też częścią aktualizacji opcjonalnej KB5020044 z 29 listopada, oraz rozwiązuje następujące problemy:

  • Rozwiązano problem, który mógł wpływać na odszyfrowywanie Data Protection Application Programming Interface (DPAPI). Odszyfrowywanie prywatnego klucza certyfikatu mogło kończyć się niepowodzeniem. Z tego powodu VPN i inne oparte na certyfikatach 802.1 uwierzytelniania mogły kończyć się niepowodzeniem. Problem mógł występować przy szyfrowaniu kluczem DPAPI z niewłaściwą wartością.

Jeśli chodzi o aktualizacje zabezpieczeń, to są one podane na stronie Security Update Guide, gdzie znajduje się lista produktów, funkcji i ról, które je w tym miesiącu otrzymały:

  • .NET Framework, Azure, Client Server Run-time Subsystem (CSRSS), Microsoft Bluetooth Driver, Microsoft Dynamics, Microsoft Edge (Chromium-based), Microsoft Graphics Component, Microsoft Office, Microsoft Office OneNote, Microsoft Office Outlook, Microsoft Office SharePoint, Microsoft Office Visio, Microsoft Windows Codecs Library, Role: Windows Hyper-V, SysInternals, Windows Certificates, Windows Contacts, Windows DirectX, Windows Error Reporting, Windows Fax Compose Form, Windows HTTP Print Provider, Windows Kernel, Windows PowerShell, Windows Print Spooler Components, Windows Projected File System, Windows Secure Socket Tunneling Protocol (SSTP), Windows SmartScreen, Windows Subsystem for Linux, Windows Terminal.

Pełną listę wydanych dziś aktualizacji bezpieczeństwa można sprawdzić na stronie Microsoft Security Update Guide. Jeśli zaś chodzi o znane problemy w wyżej wymienionej aktualizacji Windows 11, to changelog podaje:

  • Korzystanie z pakietów aprowizacji w Windows 11 22H2 może nie działać zgodnie z oczekiwaniami. Windows może być tylko częściowo skonfigurowany, a konfiguracja OOBE może się nie zakończyć lub może nieoczekiwanie uruchomić się ponownie. Pakiety aprowizacji to pliki .PPKG, które służą do konfigurowania nowych urządzeń do użytku w sieciach biznesowych lub szkolnych. Ten problem najprawdopodobniej dotyczy pakietów aprowizacji, które są stosowane podczas początkowej konfiguracji. Problem nie dotyczy aprowizacji przy użyciu Windows Autopilot. Nie dotyczy też urządzeń z Windows używanych przez użytkowników domowych lub małe biura.
  • Kopiowanie plików o rozmiarach wielu gigabajtów (GB) może trwać dłużej, niż się spodziewamy. Dotyczy to kopiowania do Windows 11 22H2 z udostępnionego zasobu sieciowego poprzez Server Message Block (SMB), ale kopiowanie lokalne też może być tym dotknięte. Nie dotyczy to raczej urządzeń z Windows używanych przez użytkowników domowych lub małe biura. Problem można ominąć, korzystając z narzędzi do kopiowania, które nie używają menedżera pamięci podręcznej (buforowane I/O). Można to zrobić za pomocą narzędzi wiersza poleceń robocopy i xcopy z parametrem "/J".
  • Po zainstalowaniu tej lub późniejszych aktualizacji może nie być możliwe ponowne połączenie z Direct Access po tymczasowej utracie połączenia sieciowego lub zmianie sieci Wi-Fi bądź access pointa.
  • Po zainstalowaniu tej aktualizacji aplikacje, które używają połączeń ODBC wykorzystujących Microsoft ODBC SQL Server Driver (sqlsrv32.dll), aby uzyskiwać dostęp do baz danych, mogą nie być w stanie się połączyć. Możesz otrzymać błąd w aplikacji lub ze SQL Server, taki jak "The EMS System encountered a problem" wraz z wiadomością "Message: [Microsoft][ODBC SQL Server Driver] Protocol error in TDS Stream" albo "Message: [Microsoft][ODBC SQL Server Driver]Unknown token received from SQL Server".

Pozostałe aktualizacje w grudniowym Patch Tuesday

Windows 11 otrzymał dziś też aktualizację w swojej starszej wersji 21H2: KB5021234 (OS Build 22000.1335). Z kolei o aktualizacjach Windows 10 piszemy w następnym artykule.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia