Genialnie zorganizowane wyszukiwanie w Outlook na iOS i Androida dzięki Microsoft Search

Genialnie zorganizowane wyszukiwanie w Outlook na iOS i Androida dzięki Microsoft Search

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/2/2020, 1:56 PM

Liczba odsłon: 2316

Outlook został zaprojektowany, by pomagać nam łączyć się, organizować i szybko wykonywać zadania. W pojedynczej aplikacji dostarcza nam pocztę, wydarzenia w kalendarzu, kontakty i pliki. Jak się w tym poruszać? Ułatwia to inteligentna technologia Microsoft Search, która dostarcza wglądy i przewidujące wyniki. Wyszukiwanie w Outlook na iOS i Androida staje się teraz jeszcze lepiej zorganizowane. Szczegóły poniżej.

Wyszukiwanie językiem naturalnym

Do mobilnego Outlook na iOS i Androida trafia możliwość wyszukiwania za pomocą języka naturalnego. Oznacza to, że w pole wyszukiwarki możemy wpisywać frazy, których użylibyśmy na co dzień w mowie potocznej, aby filtrować i zawężać wyniki wyszukiwania w mailach, wydarzeniach, informacjach o kontaktach i plikach. Ten nowy sposób wyszukiwania pozwala również zaoszczędzić czas, gdy dyktujemy zapytanie, zamiast je wpisywać, i używamy terminów, takich jak "w zeszłym tygodniu", "następne spotkanie" czy "numer telefonu".

Outlook na telefonie

Nowe doświadczenie wyszukiwania wprowadza dwa elementy do pola wyszukiwarki na ekranie głównym. Pierwszy to niewielka ikona mikrofonu, a drugi to karta na dole ekranu otwierająca się, gdy stukniemy ową ikonę. Karta zawiera sugestie pytań, które możemy chcieć zadać w danej chwili. Gdy zaczniemy mówić, Outlook przechwyci naszą wypowiedź, wyświetli ją na ekranie jako tekst i zacznie wyszukiwanie w oparciu o nasze pytanie. Doświadczenie to zacznie być udostępniane biznesowym i domowym użytkownikom Microsoft 365 na początku kwietnia, począwszy od USA.

Wyszukiwanie wydarzeń w kalendarzu

Gdy wprowadzimy zapytanie ze szczegółami konkretnego wydarzenia, wyszukiwarka w mobilnym Outlook dostarczy odpowiedzi, które zawierają szybkie akcje związane z tym wydarzeniem, takie jak dołączanie albo RSVP. Rekomendacje te bazują na przewidywaniu naszych intencji, co oznacza, że Microsoft Search będzie starał się zaproponować nam najbardziej adekwatne działania. Jeśli więc zadamy pytanie "kiedy będzie moje następne spotkanie z Johnem w przyszłym tygodniu", aplikacja zrozumie, o który nasz kontakt chodzi, znajdzie zaplanowane spotkanie w kalendarzu, które mieści się w ramach czasowych przyszłego tygodnia, i dostarczy wyniki, z którymi od razu możemy działać.

Outlook na telefonie

Outlook na telefonach otrzyma też niebawem funkcję najlepszych wyników dla słów kluczowych. Wyniki te będą sortowane według trafności, a nie tylko według czasu. Znajdą się one na szczycie listy.

Wyszukiwanie osób, szybkie akcje i sugestie

Najważniejsze kontakty — czy to z życia codziennego, pracy, czy szkoły — będą wyświetlane na górze strony głównej wyszukiwania w mobilnym Outlooku. Microsoft Search dostarczy więcej informacji na ich temat, np. adekwatnych z naszej perspektywy danych na temat współpracowników. Pozwoli to podejmować szybkie akcje w oparciu o intencje wyszukiwania. Gdy przykładowo będziemy szukać czegoś konkretnego o osobie, np. numeru, biura albo adresu e-mail, Outlook wyświetli awatar (o ile będzie dostępny), co pomoże szybko wybrać właściwą osobę i uzyskać potrzebne dane. Z tego miejsca za pomocą jednego stuknięcia możemy zacząć pisanie maila albo połączenie — bez potrzeby otwierania karty kontaktu i pozyskiwania z niej danych kontaktowych.

Outlook na telefonie

Do tej pory, gdy wyszukiwaliśmy ludzi, Outlook przeczesywał zawartość skrzynki, by znaleźć informacje zgodne z frazą wpisaną w pole wyszukiwarki. Teraz, dzięki wykorzystaniu Microsoft Search, aplikacja dostarczy nam sugestie "odpowiednich" osób w oparciu o maile, które mogliśmy od nich otrzymać. Połączenia z odpowiednimi osobami ustanawia sieć Microsoft Graph i to dzięki niej uzyskujemy spersonalizowane wyniki wyszukiwania.

Outlook na telefonie łączy się z Microsoft To Do

Outlook to dużo więcej niż skrzynka. To nasz osobisty organizer, który pomaga w planowaniu dnia i pamiętaniu o wydarzeniach. Naturalnie więc łączy się on z aplikacją Microsoft To Do. Outlook będzie proaktywnie pobierał 3 najważniejsze zadania z konta Microsoft i dodawał je do strony głównej wyszukiwania w Outlook na iOS, nawet jeśli stworzyliśmy te zadania w innych wersjach Outlook, np. w przeglądarce, na Windows, Mac lub Outlook.com. Outlook na iOS pozwoli też szybko przeskoczyć do mobilnej aplikacji To Do, by zarządzać zadaniami.

Outlook na telefonie

Bycie zorganizowanym oznacza m.in. docieranie na spotkania na czas i przygotowanym. Na zeszłorocznej konferencji Ignite padła zapowiedź funkcji Up Next w priorytetowej skrzynce odbiorczej, która wspomaga punktualność, oraz Meeting Insights, która łączy odpowiednie maile i pliki związane z konkretnym spotkaniem i wyświetla je w wydarzeniu kalendarza, co pozwala lepiej się przygotować. Meeting Insights trafia teraz do wyszukiwarki Outlook na iOS. Wydarzenia w tym tygodniu będą dostępne na stronie głównej wyszukiwania wraz z dostępem do potrzebnych plików.

Wyszukiwanie zorientowane na wyniki

Outlook będzie dostarczał więcej proaktywnych wyników w oparciu o osobistą organizację i potrzeby współpracy, a także połączenia z osobami w pracy i życiu codziennym. Jedną z nowości w tym zakresie stanowią wyniki w kartach, które trafią do Outlook na iOS w następnych tygodniach. Outlook zapewni też pomocne sposoby na odnalezienie właściwych wyników, nawet gdy strzelimy literówkę w słowie kluczowym. Gdy tak się zdarzy lub gdy standardowe wyszukiwanie nie przynosi rezultatów, Outlook zasugeruje frazę, która będzie zapisana poprawnie, i dostarczy wyniki w oparciu o nią, dzięki czemu nie będziemy musieli sami jej poprawiać. Dodatkowo, w oparciu o feedback użytkowników, Microsoft dodaje możliwość przeszukiwania folderu Usunięte w Outlook na Androidzie — tak jak to ma miejsce w wersji na iOS.