Dziś koniec wsparcia Surface Pro 5 i Pro 5 LTE (2017)

Dziś koniec wsparcia Surface Pro 5 i Pro 5 LTE (2017)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/15/2024, 1:30 PM

Liczba odsłon: 316

Piąta generacja tabletu Microsoftu, Surface Pro 5 oraz jego wariant LTE, przestała być dzisiaj wspierana. Zgodnie z podanym już wcześniej harmonogramem cyklu życia wsparcie dla sterowników i oprogramowania układowego (firmware'u) zostało wygaszone 15 stycznia 2024 r., czyli 6,5 roku od premiery urządzenia.

Surface Pro "5" znany jest też jako Surface Pro Model 1807 lub po prostu Surface Pro z oznaczeniem "2017", jako że dla tej wersji Microsoft zrezygnował z oznaczenia liczbowego, które kontynuowane było w poprzednich i następnych generacjach. Poza pierwszym modelem z 2012 roku był to jedyny Surface Pro bez liczby w nazwie (później ukazał się jeszcze Surface Pro X). Czemu właśnie tak? Microsoft uważał najwyraźniej, że model ten zawierał zbyt mało znaczących zmian, aby zasługiwał na miano prawdziwego generacyjnego upgrade'u.

Surface Pro 5 (2017)

Mimo obiecujących "ponad 800 ulepszeń", Surface Pro (2017) był raczej upgradem Surface Pro 4 z nowymi procesorami. Z zewnątrz był on identyczny z poprzednikiem, wliczając w to kolor, umieszczenie portów itd. Spośród istotnych ulepszeń wymienić można konfigurację pozbawioną wentylatorów z procesorem Intel Core i5 7. generacji. Wyższe konfiguracje oferowały procki Intel Core i7 z przeprojektowanym designem odprowadzania ciepła. Został wydany tez wariant Surface Pro with LTE Advanced (Model 1807), w którym powróciła łączność LTE znana z Surface 2 i Surface 3.

Mimo braku zmian wizualnych Surface Pro 5 był lepszym urządzeniem niż Surface Pro 4: miał lepszą baterię, wydajność i mniej awaryjny sprzęt. Chipy Intel Kaby Lake oferowały też mniej stresujące doświadczenie w porównaniu ze Skylake. Co ciekawe, w 2018 roku Microsoft wypuścił Surface Pro 6, który był niemalże kopią piątej generacji. Tym razem jednak otrzymał on numerek.

Surface Pro 5 (2017)

Wariant z LTE ukazał się kilka miesięcy po wydaniu standardowej wersji z samym Wi-Fi, ale dzisiejsze wygaszenie wsparcia dotyczy obu z nich. Oznacza to, że komputer nie będzie już otrzymywał nowych aktualizacji sterowników i firmware'u. Nadal jednak można z niego korzystać, a brak wsparcia nie przekłada się na system Windows 10/11, który pozostaje na nim wspierany zgodnie z własnym cyklem życia.

Źródło: https://www.neowin.net/news/surface-pro-5-and-pro-5-lte-are-no-longer-supported/