Dubaj skorzysta z technologii kwantowej Microsoftu w energetyce

Dubaj skorzysta z technologii kwantowej Microsoftu w energetyce

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/29/2018, 8:57 PM

Liczba odsłon: 2109

Naukowcy wciąż szukają zastosowań dla rodzącej się komputeryzacji kwantowej, tymczasem jedno z nich zostało właśnie zdefiniowane. Dubai Electricity and Water Authority (DEWA) ogłosił wczoraj plany współpracy z Microsoft nad rozwiązaniami kwantowymi, które posłużą optymalizacji energetycznej i innym wyzwaniom, w których klasyczne komputery napotykają poważne ograniczenia. DEWA będzie pierwszą organizacją spoza USA, która będzie uczestniczyć w programie Microsoft Quantum.

Microsoft Quantum - Dubai Electricity and Water Authority

W ramach umowy Microsoft będzie blisko współpracował z DEWA, by zidentyfikować problemy, z którymi najlepiej sobie poradzą komputery kwantowe. Optymalizacja energii, przykładowo, wymaga summa summarum zbyt dużych nakładów mocy obliczeniowej, by identyfikować idealny balans zasobów z różnych źródeł energetycznych, który odpowiadałby w czasie rzeczywistym na nieustannie zmieniającą się konsumpcję energii. Przedsiębiorstwo otrzyma wczesny dostęp do badań i możliwości kwantowych Microsoftu, by móc tworzyć rozwiązania, które poprawią wydajność, produktywność i jakość świadczonych usług.

DEWA poprzez inicjatywę Dubai 10X (która używa zaawansowanej technologii, aby dostarczać nowe lub istniejące usługi na radykalnie nowe sposoby) chce przeobrazić swoją rolę jako przedsiębiorstwa użyteczności publicznej. Powołuje ona do życia "Digital DEWA", cyfrowe ramię Dubai Electricity and Water Authority, oraz adaptuje technologię Microsoft Quantum, która przyspieszy osiągnięcie jej celów. "Jesteśmy zadowoleni z pracy z Microsoft, by sprowadzić do Dubaju rewolucyjną moc komputeryzacji kwantowej, zrealizować wizję Jego Wysokości Muhammada ibn Raszid Al Maktuma, wiceprezydenta i premiera Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz władcy Dubaju, by uczynić Dubaj najinteligentniejszym i najszczęśliwszym miastem na świecie" - powiedział Saeed Mohammed Al Tayer, CEO i dyrektor zarządzający DEWA.

Microsoft jest jednym z pionierów rodzącej się ery kwantowej. Firma realizuje unikalne podejście, którego celem jest dostarczenie do przemysłu najbardziej stabilnego i skalowalnego komputera kwantowego. Jego rozwój wciąż trwa, przy czym wybrani partnerzy już teraz otrzymują dostęp do "inspirowanych kwantowo usług Azure dla najbardziej kompletnego, będącego dziełem sztuki, cechującego się całościowym podejściem programowania kwantowego" - twierdzi Microsoft.

Jako że topologiczny komputer kwantowy jako realnie istniejąca maszyna jeszcze nie istnieje, wszystko odbywa się na razie na poziomie symulatora kwantowego w "inspirowanych kwantowo" maszynach w Azure wraz z zestawem narzędzi Quantum Development Kit. Gdy jednak komputer zostanie zbudowany, DEWA, podobnie jak inni partnerzy, będzie mogła bez problemu przejść na niego z istniejących obecnie symulatorów. Microsoft pomaga też organizacji rozwinąć strategię kwantową, obejmującą zrozumienie, gdzie metody optymalizacji kwantowej mogą zostać zaaplikowane, by przyniosły największe korzyści teraz na tradycyjnych komputerach i w przyszłości na komputerach kwantowych.

"Komputeryzacja kwantowa niesie obietnicę rozwiązania niektórych z największych problemów na tej planecie, których dzisiejsze komputery nie są w stanie rozwiązać" - podkreśla Todd Holmdahl, CVP w Microsoft Quantum (niektóre z tych problemów opisywaliśmy tutaj). "Innowacyjni partnerzy, tacy jak DEWA, rozumieją korzyści związane z wczesnym wejściem [do świata tej technologii] nie tylko po to, by budować wiedzę o kwantach i umiejętnościach, ale też po to, by tworzyć bezpośrednie rozwiązania, które mogą być zastosowane dzisiaj".

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia