Biometryczne uwierzytelnianie to coraz bardziej liczący się sposób uzyskiwania dostępu do urządzeń, usług czy nawet plików. Microsoft wprowadził dla niego wsparcie w 2012 r., wydając zestaw narzędzi i interfejsów Windows Biometric Framework (WBF). W przypadku Windows 10 mamy już wbudowaną funkcję Windows Hello, która rozpoznaje twarz, siatkówkę oka lub odcisk palca użytkownika. Ostatnia z tych metod ciągle czeka na wprowadzenie do Windows 10 Mobile.
Podczas ostatniej konferencji WinHEC 2016 (Windows Hardware Engineering Conference), Microsoft poświęcił sporo uwagi czytnikowi linii papilarnych w Windows Hello. Okazuje się, że funkcja trafi do Windows 10 Mobile tego lata w ramach Anniversary Update, znanego wcześniej jako aktualizacja Redstone. Jak wynika z materiałów konferencyjnych, czytnik mobilny będzie działał z tym samym frameworkiem i interfejsem, co pozostałe wersje Windows 10, w tym wersja dla PC, która od dawna wspiera ten rodzaj uwierzytelniania. Fizyczny czytnik może być wbudowany lub peryferyjny i działać poprzez przyłożenie lub przeciągnięcie palca. Oznacza to, że producenci sprzętowi mogą dodać czytnik do urządzenia lub zapewnić wsparcie dla zewnętrznych rozwiązań (prawdopodobnie przy udziale interfejsu Continuum).
Microsoft zapewnia, że niezależnie od przyjętego modelu - przyłożenie palca lub wykonanie gestu przeciągnięcia - nie ma różnic w implementacji i wymaganiach, tym niemniej zalecany jest czujnik dotykowy. Czytnik w Windows 10 Mobile będzie korzystać z tej same technologii Windows Biometric Framework, która jest dostępna od czasów Windows 7. Microsoft używa tu terminu Universal Driver Platform. Oznacza to, że sterowniki, zbudowane dla urzędzeń desktop w architekturze x86, mogą zostać przekompilowane do pracy z ARM. Z punktu widzenia producenta proces ten wygląda identycznie dla wszystkich wersji Windows 10. Na trzecim slajdzie znajdziemy też wymagania sprzętowe i wymagania biometryczne, które muszą być spełnione, by zachować bezpieczeństwo i wydajność.
Anniversary Update, czyli "rocznicowa" aktualizacja Windows 10, ma trafić do dystrybucji tego lata. Microsoft najwyraźniej celowo unika daty 29 lipca (premiera Windows 10 w tamtym roku), by zostawić sobie luźniejsze ramy czasowe. Ujednolicona nazwa aktualizacji dotyczy też wydanego nieco później Windows 10 Mobile, dla którego przewidziano co najmniej dwie fale uaktualnień - Redstone 1 i Redstone 2. Pozostałe spodziewane nowości mobilne to całkiem nowa i w pełni funkcjonalna aplikacja uniwersalna Skype, obsługa wiadomości SMS z dowolnego urządzenia z Windows 10, a także 64-bitowa wersja Windows 10 Mobile, choć nie wiadomo jeszcze, czy będzie ona częścią "rocznicowej" aktualizacji.