Czytnik immersyjny Microsoftu z masą nowych integracji

Czytnik immersyjny Microsoftu z masą nowych integracji

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/26/2020, 1:46 PM

Liczba odsłon: 3415

Microsoft poinformował dziś o ważnym kamieniu milowym: Czytnik immersyjny ma już 23 miliony aktywnych użytkowników miesięcznie (na polskiej stronie usługi nadal widnieje informacja o 15 milionach). Padły też zapowiedzi nowych integracji Czytnika z desktopowym Outlookiem i aplikacją Poczta, Microsoft Math Solver i paroma innymi aplikacjami. Ogłoszono również ogólną dostępność usługi w ramach Azure Cognitive Services. Szczegóły poniżej.

Czytnik immersyjny ogólnodostępny w Azure Cognitive Services

Parę lat temu Czytnik immersyjny wyłonił się na Microsoft Hackathon jako śmiała idea wspierania procesu czytania u uczniów i studentów o różnych zdolnościach. Dziś narzędzie osiągnęło w końcu ogólną dostępność jako usługa Azure Cognitive Service i może być używane w aplikacjach zewnętrznych. Jeszcze w fazie Preview szereg partnerów testował tę integrację w swoich produktach. Wśród najnowszych partnerów znaleźli się Code.org, SAFARI Montage i SchoolBox.

Czytnik immersyjny w kolejnych aplikacjach Microsoftu

Microsoft Math Solver jako witryna oraz aplikacja na Androida i iOS pomaga uczniom rozwiązywać równania matematyczne, co okazuje się szczególnie przydatne podczas nauki zdalnej. Aby upewnić się, że wszyscy uczniowie mają równy dostęp do instrukcji krok-po-kroku w Math Solverze, Microsoft dodaje do niego Czytnik immersyjny. Jego możliwości obejmują czytanie równań na głos (również tych skomplikowanych), tłumaczenie, skupienie na linijce i nie tylko. Czytnik działa już w webowej wersji aplikacji, a pod koniec sierpnia dołączy też do wersji na iOS i Androida.

Microsoft Math Solver

Czytnik trafi też do Outlook Desktop i aplikacji Poczta w Windows 10. W zeszłym roku Outlook otrzymał funkcję czytania na głos, a jesienią tego roku zyska te same funkcje Czytnika immersyjnego, które ma już Word. Dodatkowo w czwartym kwartale 2020 r. to samo trafi do aplikacji Poczta w Windows 10.

Czytnik immersyjny

Ostatnia z zapowiedzianych integracji dotyczy Microsoft Forms, w którym dla klientów edukacyjnych Czytnik stał się dostępny zeszłej jesieni. Jesienią tego roku dostępność rozszerzy się na użytkowników konsumenckich Forms, którzy używają Outlook.com. Pojawi się tam przełącznik pozwalający włączyć Czytnik immersyjny. Ponadto będą go mogli włączyć użytkownicy Forms na urządzeniach mobilnych.