Cortana oficjalnie zaprezentowana

Cortana oficjalnie zaprezentowana

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/4/2014, 11:18 AM

Liczba odsłon: 3186

Podczas zapowiedzi Windows Phone 8.1 Microsoft zaprezentował Cortanę. Inteligentna asystentka użytkownika zagości na stałe również w nowych modelach Nokii.

Tak, jak się spodziewaliśmy - Cortana jest mocno zintegrowana z systemem i aplikacjami. W zapowiedzianych dwóch nowych smartfonach - Nokia Lumia 630/635 i 930 - będzie zajmować kluczową pozycję. Cortana może korzystać z przypomnień, wiadomości, otwieranych aplikacji, zmienianych ustawień, lokalizacji itd. Microsoft pragnie jednak pokazać Cortanę jako coś więcej niż system prostej interakcji głosowej. Posiada ona bowiem bardzo szerokie zdolności do uczenia się, z umiejętnością monitorowania związków międzyludzkich, częstych lokalizacji, zainteresowań, gustów muzycznych i wielu innych. W demonstracji na konferencji BUILD, prowadzonej przez Joego Belfiore'a, Cortana automatycznie oflagowała newsa, który mógłby być dla niego interesujący. Artykuł ten wspominał o tym, że sam Joe prezentuje Windows Phone 8.1 w San Francisco.

Cortana

W dalszej części prezentacji Belfiore zezwolił Cortanie na przeglądnięcie jego maili. W rezultacie asystentka zapytała, czy powinna monitorować aktualizacje statusu jego lotu w Alaska Airlines. Ta prosta demonstracja ukazała możliwość rozpoznawania mowy naturalnej, by ustawiać przypomnienia czy terminy. Program monitoruje także kalendarz tak, by informować użytkownika o możliwym konflikcie ustawionych terminów. Widzimy tu też pewne podobieństwa do Siri - konkurentki ze stajni Apple. Wyszukując np. meksykańskie restauracje w danym mieście, Cortana potrafi zawęzić wyniki tylko do tych restauracji, które posiadają system rezerwacji.

Lumia 930

Cortana będzie zarezerwowana do produktów Microsoftu i bliskich partnerów, tym niemniej producent rozważa publikację API, umożliwiającego wdrożenie funkcji Cortany do innych systemów. Asystentka, choć działa całkiem nieźle, na razie pozostanie w wersji beta i jedynie na rynku amerykańskim. Następne rynki to Wielka Brytania i Chiny. Kiedy Cortana zawita do Polski? Tego jeszcze nie wiadomo.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia