Copilot zastępuje Cortanę. To był tydzień z Microsoft 280

Copilot zastępuje Cortanę. To był tydzień z Microsoft 280

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/4/2023, 10:37 PM

Liczba odsłon: 764

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft zajmiemy się tematami aktualizacji Windows z tego tygodnia, zakończenia cyklu życia aplikacji Cortana, wydania aplikacji Microsoft Loop w Microsoft Store i dostępności Clipchamp także dla komercyjnych użytkowników Microsoft 365. Zapraszamy do lektury!

Aktualizacje Windows z tego tygodnia

  • Windows 11 (build 23516 w Dev Channel): Nowości związane są z transmitowaniem, HDR, dostępem głosowym, Narratorem, czujnikiem obecności, Microsoft Teams, paskiem zadań, Eksploratorem plików i nie tylko.
  • Windows 11 23H2 (build 22631.2129 w Beta Channel): Windows Copilot i Dev Drive oraz ulepszenia Narratora, dostępu głosowego, podejścia bezhasłowego, transmitowania ekranu, czujnika obecności, menu Start, paska zadań, Menedżera zadań i Ustawień.
  • Windows 11 (build 25921 w Canary Channel): Główne nowości to obsługa tła pulpitu HDR, bogaty podgląd miniatur plików w chmurze w menu Start, możliwość odinstalowania Cortany, zmiany w Microsoft Teams – Free, etykiety pulpitów wirtualnych i nie tylko.

Aplikacja Cortana została wyłączona

Microsoft jak zapowiedział, tak zrobił i wyłączył aplikację Cortana na Windows. Wraz z nadejściem rozwiązań, takich jak Microsoft 365 Copilot, Windows Copilot i Bing Chat, dalsze utrzymywanie przestarzałej z dzisiejszego punktu widzenia asystentki AI nie miało już większego sensu. Teraz przy próbie otwarcia aplikacji wyświetli się komunikat "Cortana na Windows jako samodzielna aplikacja została wycofana".

Cortana

Zmiana dotyczy jedynie aplikacji w Windows, przy czym asystentka produktywna Cortana pozostanie dostępna w Outlook i Teams na telefonach, wyświetlaczach Microsoft Teams i Microsoft Teams Rooms. Jako alternatywy dla cyfrowej asystentki poprzedniej generacji Microsoft proponuje dostęp głosowy w Windows 11, nowy Bing, Microsoft 365 Copilot i Windows Copilot.

Microsoft Loop dostępny do pobrania na Windows 10/11

Microsoft Loop — aplikacja wspomagająca produktywność i współpracę w Microsoft 365, łącząca elastyczne kanwy z przenośnymi składnikami, które przepływają swobodnie i pozostają w synchronizacji pomiędzy aplikacjami — debiutowała w wersji zapoznawczej w marcu tego roku. Po ponad 4 miesiącach aplikacja została wydana w Microsoft Store dla systemów Windows 10 i Windows 11.

Microsoft Loop - aplikacja

Wydaniu aplikacji w Sklepie Microsoft nie towarzyszyły żadne komunikaty ze strony firmy. Zważywszy jednak na to, że w nazwie nie ma już słowa "Prview", można założyć, że Microsoft Loop jako samodzielna aplikacja stał się ogólnodostępny.

Clipchamp także dla komercyjnych użytkowników Microsoft 365

Clipchamp, przejęty przez Microsoft w 2021 roku, został następcą Windows Movie Makera w Windows 11. Aplikacja oferuje podstawową funkcjonalność za darmo i bardziej rozbudowaną dla subskrybentów Microsoft 365. Do tej pory edytor wideo był dostępny tylko dla konsumentów. Microsoft zapowiada tymczasem, że już wkrótce będą mogli z niego korzystać subskrybenci Microsoft 365 dla firm.

Korzystanie z Clipchamp jest proste i nie wymaga pobierania żadnego oprogramowania. Wystarczy utworzyć nowe wideo na stronie startowej Clipchamp na www.microsoft365.com, utworzyć nowe wideo w OneDrive albo edytować istniejące wideo tam zapisane. Aplikacja obsługuje metodę przeciągnij-i-upuść i oferuje wielościeżkową oś czasu edycji, na którą możesz wrzucać wideo, obrazy, tekst i klipy audio. Clipchamp pozwala też edytować istniejące filmy. Wystarczy zaimportować je do OneDrive lub nagrać za pomocą kamery internetowej czy rejestratora ekranu.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Microsoft Project, Windows 11, Microsoft 365, OneDrive, SharePoint, Outlook, Planner, Teams i nie tylko. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia