Copilot w Windows otwiera się z większym oknem czatu

Copilot w Windows otwiera się z większym oknem czatu

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/7/2024, 4:00 PM

Liczba odsłon: 350

Jeżeli do tej pory Copilot w Windows sprawiał wrażenie klaustrofobicznego, to już tak nie będzie! Microsoft poinformował, że pasek boczny Copilota daje teraz więcej przestrzeni na czat. Dzięki temu bardziej przypomina to pozostałe punkty dostępu Copilota, takie jak Bing, Edge czy aplikacja Microsoft 365.

Copilot w Windows jest specyficzną instancją cyfrowego asystenta z kilku powodów. Najbardziej oczywistym jest to, że AI integruje się z systemem operacyjnym i może wykonywać nasze polecenia na poziomie Windowsa (a np. działając w Edge, nie może wykonywać działań w systemie z powodu izolacji, co jest oczekiwanym warunkiem bezpieczeństwa). Druga rzecz to styl tego punktu dostępu. Microsoftowi od początku zależało na tym, by Copilot w Windows uruchamiał się szybko i nie narzucał się. Z tego powodu wybrano pasek boczny zamiast np. osobnej aplikacji w typowym oknie. Chodzi raczej o umieszczenie cyfrowego asystenta obok tego, co robi użytkownik, a nie na pierwszym planie.

Windows Copilot
Copilot w Windows - dotychczasowy, węższy panel boczny

Wymusza to oczywiście pewien kompromis. Trzeba bowiem pogodzić asystenta wspomagającego nasz workflow z pozostałymi aplikacjami. Domyślnie więc Copilot w Windows 11 i Windows 10 nie zajmuje dużo miejsca, otwierając się w panelu przy prawej krawędzi ekranu. Z drugiej jednak strony nie dawało to zbyt wiele miejsca do swobodnej konwersacji na czacie, wyświetlania grafik itd. Microsoft postanowił więc nieco rozszerzyć to doświadczenie.

Copilot w Windows 11
Copilot w Windows - nowy widok z poszerzonym polem do działania

Wysłuchaliśmy Was! Windows Copilot uruchamia się teraz w poszerzonym oknie, aby dać Wam więcej przestrzeni na czat. Możecie zmieniać jego rozmiar, a także łatwo przełączyć się do poprzedniego, cieńszego okna umieszczonego obok – napisała Shilpa Ranganthan, CVP Windows w Microsoft. Nie jest zatem tak, że nowy styl Copilota w Windows jest obligatoryjny. Użytkownicy mogą nadal wybrać, czy wolą szczuplejsze, mniej narzucające się doświadczenie towarzyszące pracy i zabawie, czy też szerszy, wygodniejszy i bardziej zachęcający do działania układ paska bocznego.

Źródło: https://twitter.com/ShilpaRan/status/1754932739625910653