ChatGPT wkracza do produktów Microsoftu. To był tydzień z Microsoft 254

ChatGPT wkracza do produktów Microsoftu. To był tydzień z Microsoft 254

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/4/2023, 10:00 AM

Liczba odsłon: 2459

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft dowiecie się o integracjach szalenie popularnej technologii ChatGPT z produktami Microsoftu, automatycznych aktualizacjach do Windows 11 22H2, tablicy widżetów na pełnym ekranie i nowym widżecie Spotify, tłumaczeniu rozmów głosem użytkownika w Skypie, transkrypcji audio w Word i nie tylko. Zapraszamy do lektury!

Nowy Bing zintegrowany z ChatGPT

ChatGPT to bez wątpienia najgorętsza technologia ostatnich miesięcy, a plotki o tym, że Microsoft — jako główny inwestor OpenAI — zamierza umieścić ją w Bing, zyskały właśnie mocne potwierdzenie. Konwersacyjna sztuczna inteligencja wzbogaci doświadczenie wyszukiwania, dzięki czemu Bing mocno wyróżni się na tle Google i innych wyszukiwarek.

Nowy Bing zintegrowany z ChatGPT

Nowy Bing z technologią ChatGPT-4 jest na razie dostępny tylko dla wybranych testerów. Pole wyszukiwania to teraz okienko czatu, które zachęca, aby zapytać je o cokolwiek. Musimy tylko zmieścić się w 1000 znaków, co pozwala szczegółowo opisać kontekst, podać preferencje czy dodać inne szczegóły zapytania. Microsoft pozycjonuje tę integrację jako ewolucję w silniku wyszukiwania, który staje się "asystentem badań, osobistym planerem i kreatywnym partnerem po Twojej stronie".

Teams Premium zintegrowany z GPT-3.5

Funkcjonalność modelu GPT trafiła również do Microsoft Teams Premium. Dzięki infuzji AI do doświadczenia spotkań Teams Premium będzie automatycznie generować notatki ze spotkań, rekomendacje zadań i spersonalizowane najważniejsze informacje. Inteligentne podsumowania pozwolą zaoszczędzić czas potrzebny na przeglądanie nagrań ze spotkań. Dzięki wygenerowanym przez AI rozdziałom spotkanie zostanie podzielone na sekcje.

Microsoft Teams Premium z OpenAI GPT 3.5

W nagraniu ze spotkania mogą być szczególne fragmenty, do których będziemy chcieli wrócić. Spersonalizowane znaczniki osi czasu — widoczne tylko dla użytkownika — informują o dołączeniu do spotkania lub opuszczeniu go w nagraniu, dzięki czemu możemy szybko kliknąć i wysłuchać tego, co przegapiliśmy. Spersonalizowane znaczniki na osi czasu zostaną rozszerzone, aby uwzględnić, kiedy wymieniono nasze imię i nazwisko oraz udostępniono ekran. Sztuczna inteligencja będzie też dostarczać sugestie zadań i działań.

Narzędzie od OpenAI wykryje, czy tekst został stworzony przez ChatGPT

Teksty generowane przez sztuczną inteligencję, taką jak ChatGPT, wzbudzają różne obawy, np. wśród nauczycieli. Jak właściwie sprawdzić, czy tekst został napisany przez człowieka, czy przez maszynę? Nie jest to łatwe zadanie, ale jeden z głównych twórców tej rewolucji AI udostępnił właśnie narzędzie, które przewiduje, z jakim prawdopodobieństwem tekst został wygenerowany przez sztuczną inteligencję (albo człowieka).

OpenAI - text classifier

OpenAI określa swój klasyfikator tekstu jako "szczegółowo dostrojony model GPT, który przewiduje, z jakim prawdopodobieństwem tekst został wygenerowany przez AI z różnych źródeł, takich jak ChatGPT". Firma zastrzega jednak, że narzędzie nie jest doskonałe. W jej własnych testach klasyfikator zidentyfikował poprawnie tylko 26% tekstów napisanych przez AI i za takie uznał 9% tekstów napisanych przez człowieka. Co więcej, nie jest on wiarygodny w przypadku tekstów poniżej 1000 znaków oraz tych napisanych w językach innych niż angielski. Klasyfikator nie zawsze jednoznacznie ocenia prawdopodobieństwo. Czasem po prostu podaje, że nie jest w stanie tego określić.

Microsoft rozpoczął automatyczne aktualizacje do Windows 11 22H2

Microsoft rozpoczął utomatyczne aktualizacje urządzeń osobistych i niezarządzanych przez organizacje z Windows 11 w wersji 21H2 w edycjach Home i Pro do Windows 11 w wersji 22H2. Mechanizm działania jest praktycznie taki sam, jak w przypadku Windows 10.

Automatyczna aktualizacja do Windows 11 w wersji 22H2 będzie wydarzać się etapowo, zaczynając od tych urządzeń, które korzystają z wersji 21H2 przez najdłuższy okres czasu. Jak zwykle, będziecie mieli możliwość wyboru dogodnego czasu, aby uruchomić ponownie urządzenie i dokończyć aktualizację.

Jeśli Windows Update wykryje, że urządzenie może mieć problem, na przykład ze zgodnością, może nałożyć blokadę wstrzymującą aktualizację. W takim przypadku aktualizacja nie będzie instalowana automatycznie do czasu rozwiązania problemu.

Tablica widżetów na pełnym ekranie i nowy widżet Spotify

Rozszerzony widok tablicy Widżetów, przypominający nieco ekran Start z czasów Windows 8, trafił po raz pierwszy do Insiderów na Windows 11 w Dev Channel we wrześniu 2022 roku. Po miesiącach testów wygląda na to, że funkcjonalność osiągnęła gotowość do publicznego wydania. Użytkownicy mogą ją już włączyć, pobierając ostatni Windows Web Experience Pack.

Tablica widżetów w Windows 11

W kompilacji 25284 z zeszłego tygodnia zadebiutował widżet aplikacji Messenger, a teraz dołączają do niego dwa kolejne! Insiderzy mogą już korzystać z wersji zapoznawczych widżetów Spotify i Łącza z telefonem. Aby to zrobić, przejdź do kolekcji widżetów w Microsoft Store i zaktualizuj swoje aplikacje. Następnie otwórz tablicę widżetów i przejdź do menu wyboru, klikając przycisk "+", co pozwoli Ci przypiąć widżety do swojej tablicy.

Tłumaczenie rozmów głosem użytkownika w Skype 8.93

Skype w swoim publicznym wydaniu zaliczył aktualizację do wersji 8.93. Wśród nowości znajdziemy m.in. niezwykłą funkcjonalność Skype TruVoice, a także łatwiejsze zarządzanie ustawieniami ID rozmówcy, możliwości personalizacji kolorystycznej, uniwersalnego tłumacza, poprawki błędów i nie tylko.

Z fazy zapoznawczej (Preview) wyszła funkcjonalność znana jako TruVoice. Jak wyjaśniał wcześniej Microsoft, Oznacza to, że możesz prowadzić konwersację z kimś, kto mówi w innym języku, a tłumaczenie będzie odbywać się automatycznie, na żywo, tak jak to wygląda w rozmowie. Tłumaczenia głosowe wykorzystywały dotąd wbudowane głosy, a teraz użytkownik może ustawić własny głos, aby mówił on w innym języku. Skype użyje AI, aby stworzyć próbki głosu i dostosować tłumaczenie, by brzmiało jak Ty.

Transkrypcja audio dostępna w Word na Windows

Transkrypcja plików audio w programie Word została zaprezentowana po raz pierwszy w 2019 roku, a rok później trafiła do aplikacji Word Online. Dopiero jednak teraz kuzynka "Dyktowania" weszła do wersji desktopowej. Insiderzy — również z Polski — mogą już testować transkrypcję w aplikacji Word na Windows.

Transkrypcja w Word pozwala ona konwertować mowę na tekst w postaci transkrypcji — z indywidualnie odseparowanym każdym mówcą. Możemy rozpocząć nagrywanie bezpośrednio w programie Word lub przesłać istniejący już plik dźwiękowy (mp3, wav itp.). Funkcja pozwala też odtwarzać audio ze znacznikami czasowymi i edytować transkrypcję, aby nanosić poprawki. Można też zapisać pełną transkrypcję jako dokument Worda lub wstawiać jej fragmenty do istniejących dokumentów.

Podsumowanie miesiąca w Micrsoft 365 i Microsoft Teams

Styczeń już za nami, dlatego pora na podsumowanie miesiąca. W naszych artykułach bierzemy pod lupę nowości oraz aktualizacje funkcji w programach Teams, Excel, PowerPoint, Planner, Outlook, OneNote, Word, Visio i Access. Dowiedz się więcej z artykułów:

Eksplorator organizacji w Outlook

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z OneDrive, SharePoint, Windows 11, Outlook, Microsoft Teams, Microsoft 365, Office.com, stacjonarnym pakietem Office, Exchange, Office Mobile, Intune, Visio i nie tylko. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!