Były pracownik Microsoftu: wydajność Windowsa 11 jest komicznie zła

Były pracownik Microsoftu: wydajność Windowsa 11 jest komicznie zła

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/11/2024, 7:25 PM

Liczba odsłon: 520

Dlaczego aplikacje na telefonie uruchamiają się w mgnieniu oka, podczas gdy na dużo mocniejszym komputerze z Windows trwa to o wiele dłużej? Czynników jest wiele, jednak rozsądek podpowiada, że im szybszy procesor oraz im więcej RAM-u, tym system będzie działał szybciej. Okazuje się, że wcale niekoniecznie. Nadal istnieje niewidzialna bariera.

Minimalne wymagania sprzętowe Windows 11 można uznać za absolutne minimum, aby system działał z zadowalającą szybkością. Logiczne wydawałoby się więc to, że jeśli kupimy wielokrotnie mocniejszy sprzęt, to wydajność Windowsa znacząco wzrośnie. Były inżynier z Microsoft, Andy Young, pokazuje jednak, że niekoniecznie tak jest. W poście na Twitterze pisze, że menu Start w Windows 11 jest komicznie złe. Na nagraniu widać, jak wolno działa ten element Eksploratora na maszynie z procesorem Intel Core i9 za 1600 dolarów i 128 GB RAM. To jest wydajność, którą zazwyczaj uzyskuję – pisze deweloper.

Aby było jasne, kocham Windowsa. Pomagałem budować jego części. Chcę, aby był tak dobry, jak był kiedyś. Jeżeli dane sugerują, że oprogramowanie, które tworzycie, frustruje znaczący odsetek użytkowników, to znaczy to, że została jeszcze praca do zrobienia – wyjaśnia dalej Young. Czy powinniśmy się spodziewać poprawy w tym zakresie? Póki co wygląda na to, że Windows 11 24H2 nie będzie pod tym względem lepszy. Kompilacje w programie Insider nadal cierpią z powodu problemów z wydajnością i latencją. Parę przykładów pokazał na Twitterze znany leakster Albacore.

Od dziesięcioleci bolączką użytkowników Windowsa jest to, że system działa bardzo sprawnie tuż po instalacji, ale im dłużej z niego korzystamy i im więcej programów instalujemy, tym bardziej zaczyna on mulić. Wraz z kolejnymi wersjami systemu – zwłaszcza Windows 10 i Windows 11 – można odnotować znaczącą poprawę, jako że z systemu da się komfortowo korzystać nawet przez kilka lat bez odświeżania, jednak jego kondycja nadal jest daleka od ideału.

Źródło: https://www.neowin.net/news/ex-microsoft-veteran-calls-out-windows-11s-comically-bad-performance-unfinished-state/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia