Build 2022 już za nami. Podsumowanie zapowiedzi w To był tydzień z Microsoft 221

Build 2022 już za nami. Podsumowanie zapowiedzi w To był tydzień z Microsoft 221

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/27/2022, 8:37 PM

Liczba odsłon: 2438

Witajcie w kolejnym odcinku To był tydzień z Microsoft! Dzisiaj zajmiemy się przede wszystkim podsumowaniem zapowiedzi i prezentacji z konferencji Build 2022, która odbyła się w tym tygodniu. Tematy omawiamy w dużym skrócie, a przy każdym z nich znajdziecie link do dłuższego artykułu. Dodatkowo mamy parę słów o zbliżającym się wydaniu Windows 11 22H2, aktualizacji strony ustawień konta użytkownika w Windows 11 oraz o aktualizacji Windows Subsystem for Android.

Podsumowanie zapowiedzi na Microsoft Build 2022

 • Szersza dostępność aplikacji Androida i nowe integracje z Microsoft Store w Windows 11: Wkrótce użytkownicy z kolejnych regionów — Francji, Niemiec, Włoch, Japonii i Wielkiej Brytanii — będą mogli korzystać z Podsystemu Windows dla systemu Android na Windows 11. Microsoft zapowiedział też nowe sposoby na poprawę widoczności aplikacji w Windows 11. Jeden z nich wykorzystuje wyszukiwarkę Windows, by ta dostarczała wyniki z Microsoft Store i pozwalała bezpośrednio z nich instalować aplikacje. Inny to platforma reklamowa Microsoft Store Ads.
 • Microsoft Store - wyszukiwanie aplikacji w menu Start

 • Funkcja przywracania aplikacji ("Restore Apps") w Windows 11: Microsoft wypuści niebawem funkcję automatycznego przywracania aplikacji, zainstalowanych wcześniej z Microsoft Store, na nowym urządzeniu. Przywracanie aplikacji pomoże też deweloperom odzyskać klientów bez konieczności przypominania im o ponownym pobieraniu aplikacji.
 • Restore Apps w Microsoft Store

 • Aktualizacje narzędzi deweloperskich dla Windows: Microsoft zaprezentował aktualizacje i nowości, takie jak Visual Studio 2022 dostępny natywnie na ARM, Project Volterra, ulepszenia Windows Subsystem for Linux (WSL), uaktualnienie Windows Subsystem for Android (WSA), nowości dla deweloperów PWA i wsparcie dla widżetów od zewnętrznych deweloperów.
 • Aktualizacje narzędzi deweloperskich dla Windows

 • Nadchodzące aktualizacje Microsoft Power Platform: Power Pages (portale usługi Power Apps w nowym wydaniu) to piąty składnik Microsoft Power Platform. Microsoft poinformował też o dostępności potężnego narzędzia Express Design dla Power Apps, integracji Power Virtual Agents z narzędziem Azure Bot Framework Composer oraz integracji Power Automate z Windows 365.
 • Nowe integracje narzędzi programistycznych z Microsoft Teams: Teams zyska obsługę rozwijania linków do bogatszych, atrakcyjnych podglądów kart, kontrolki współpracy w Power Apps, nowe doświadczenie Live Share, lepszą odkrywalność aplikacji w Teams App Store dzięki inteligentnym rekomendacjom, a także możliwość tworzenia składników Microsoft Loop. Poinformowano też o ogólnej dostępności Teams Toolkit for Visual Studio Code oraz JavaScript 2.0 SDK dla Teams.
 • Hexagon Live Share w Teams

 • Microsoft Dev Box - nowa usługa wirtualnych stacji roboczych w chmurze: W oparciu o usługę Azure Virtual Desktop powstaje nowy, kierowany do deweloperów wariant o nazwie Microsoft Dev Box. Nowa usługa pozwoli deweloperom uruchamiać wstępnie skonfigurowane maszyny wirtualne w chmurze bez wcześniejszego konfigurowania fizycznych stacji roboczych przed rozpoczęciem pracy nad projektem.
 • Microsoft Dev Box

 • Microsoft Intelligent Data Platform - zunifikowana platforma baz danych, analityki i zarządzania: nowa platforma łączy wszystko, co znajduje się w domenie Azure Data (Azure Data Factory, Azure Data Explorer, SQL Server 2022, Azure SQL, Cosmos DB, etc.), produkty Synapse Analytics, Power BI i Purview.
 • Microsoft Intelligent Data Platform - Azure

 • 10 najważniejszych technologii na Build 2022 według Satyi Nadelli: Spinającym to wszystko podsumowaniem jest omówienie przez CEO Satyę Nadellę 10 kierunków i technologii, które w połączeniu jako jedna potężna platforma pomagają deweloperom budować to, co następne".
 • Satya Nadella

Kompilacja RTM i data wydania Windows 11 22H2 potwierdzone

W poście na blogu Microsoft potwierdził zarówno numer builda RTM, jak i datę wydania jesiennej aktualizacji Jedenastki:

Minimalną akceptowalną kompilacją dla certyfikacji Windows 11 w wersji 22H2 jest kompilacja RTM (np. 22621). Systemy oparte na Windows 11, version 22H2, mogą być dostarczane ze sterownikami, które osiągnęły zgodność z Windows 11, version 21H2, przed 5 września 2022 roku.

Na to, że build 22621 rzeczywiście jest kompilacją RTM, wskazywać mogłyby również fakty, że został on wydany jedynie w Beta Channel (a nie jak poprzednie buildy — również w Dev Channel) oraz to, że został udostępniony w formie obrazu ISO. Oczywiście zarówno build RTM, jak i data wydania mogą ulec zmianie pod wpływem różnych czynników, choć póki co obie informacje zdają się dość prawdopodobne.

Więcej informacji o produktach Office w ustawieniach konta w Windows 11

W październiku w Windows 11 debiutowała nowa strona ustawień konta (Ustawienia > Konta), na której możemy odtąd zobaczyć swoje subskrypcje Microsoft 365. W kompilacji 25126 z tego tygodnia podgląd ten rozszerzono o licencje wieczyste (produkty stacjonarne Office).

Ustawienia konta w Windows 11 - produkty Office

Na stronie tej możemy teraz zobaczyć produkty, takie jak Office 2021 czy Office 2019 powiązane z naszym kontem Microsoft. Dzięki temu widok obejmuje już w zasadzie wszystkie wspierane produkty Microsoft 365 i Office, o których możemy dowiedzieć się więcej, klikając przycisk "Zobacz szczegóły".

Windows Subsystem for Android zaliczył sporą aktualizację

Podsystem Windows dla systemu Android na Windows 11 zaliczył aktualizację, którą jako pierwsi mogą testować Insiderzy w Dev Channel. Wersja 2204.40000.15.0 wprowadza kilka ekscytujących nowości, w tym aktualizację do Androida 12.1, domyślnie wyłączone pobieranie danych diagnostycznych, zaawansowaną obsługę sieci, przeprojektowaną aplikację Ustawienia, ulepszenia integracji z Windows, usprawnienia kamery w aplikacjach Androida, ulepszenia dla urządzeń wejściowych i nie tylko.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie, a także na naszym blogu, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, porady i ciekawostki. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia