Bing usuwa kopie stron (cache) na wzór Google

Bing usuwa kopie stron (cache) na wzór Google

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/9/2024, 7:00 PM

Liczba odsłon: 286

W lutym tego roku Google ogłosiło wycofanie funkcji podglądu kopii strony w wynikach wyszukiwania. Pozwalało to podejrzeć zapisany zrzut witryny w pamięci podręcznej (cache) wyszukiwarki. Teraz na ten sam ruch zdecydował się Microsoft w swoim Bing. Jak wobec tego sprawdzić, jak strona wyglądała w przeszłości? Jest na to sposób!

Linki z kopiami, które można znaleźć pod niektórymi wynikami wyszukiwania, pozwalały użytkownikom uzyskiwać dostęp do starszych wersji witryn, które zapisywał Bing podczas ich ostatnich odwiedzin (w ramach crawlingu wyszukiwarki). Było to szczególnie użyteczne, gdy chcieliśmy zobaczyć, jak strona wyglądała w przeszłości, np. zanim usunięto z niej lub zaktualizowano informacje.

Kopie witryn często aktualizowanych zazwyczaj nie odbiegały zanadto od teraźniejszej wersji. Inaczej mogło być np. w przypadku wyłączonych serwisów czy tych, które uległy awarii i są niedostępne. Również gdy autor zmienił treść na stronie, można było użyć kopii jako dowodu na to, że wcześniej ta treść była inna. Niestety, Microsoft wycofuje tę funkcję.

Jak potwierdził Fabrice Canel, PM w Bing, ta funkcja nie jest już obecnie wspierana i na ten moment nie ma planów dodania jej obsługi. W jakim celu Bing małpuje Google w jednym z najgorszych trendów, jakim jest usuwanie przydatnych funkcji? Oficjalnie nie zostało to wyjaśnione, jednak możliwe powody to niewielkie użycie i rosnąca niekompatybilność z nowoczesnymi technologiami webowymi, np. JavaScript. Szkoda!

Mimo tego ogłoszenia funkcja zdaje się jeszcze działać po wpisaniu cache:adresstrony w Bing. Wówczas obok wybranych linków znajduje się rozwijane menu, a w nim pozycja "Zbuforowano". Po kliknięciu takiego linka Bing wyświetla krótko informację "Osiągnięto buforowaną stronę dla [adres]" i podaje, z jakiego dnia wyświetla migawkę, oraz wyjaśnia, że tak wyglądała strona, gdy przeszukiwarka Bing przeglądała ją ostatnim razem.

Zbuforowana kopia strony w Bing

Co zatem można zrobić? Najlepszym rozwiązaniem będzie Internet Archive i jego Wayback Machine. Wystarczy wprowadzić adres URL lub słowa związane ze stroną główną, a ta potężna baza danych wyszuka zrzuty witryny z różnych lat (o ile zostały zapisane). W tym – dosłownie – archiwum Internetu znajdują się snapshoty nawet z 1996 roku i jest ich wiele, a nie jeden lub kilka – jak w przypadku Google i Bing.

Źródło: https://mspoweruser.com/monkey-see-monkey-do-bing-tests-removing-cache-links-after-google-did-months-ago/

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia