Bing ostrzeże Cię przed fałszywą apteką

Bing ostrzeże Cię przed fałszywą apteką

Autor: Krzysztof Kapustka

Opublikowano: 8/7/2015, 12:13 PM

Liczba odsłon: 2200

Wyszukiwarka Bing wzbogaci się wkrótce o dodatkowe komunikaty ostrzeżeń, uświadamiające użytkowników o potencjalnym zagrożeniu płynącym ze sprzedaży nielegalnych leków w sieci. Komunikaty te wyświetlane będą dla witryn internetowych tych aptek online, które przez agencję Food and Drug Administration (FDA, odpowiednik europejskiego EMA) zostały uznane za fałszywe i nielegalne.

Rozważmy przedstawiony przez Microsoft scenariusz. Fred, 60-letni mężczyzna z pewnymi problemami zdrowotnymi zauważa, że jedna z jego recept uległa przedawnieniu. Zamiast udać się do swojego lekarza w celu jej odnowienia, Fred decyduje się poszukać w sieci jakiejś przyzwoitej i taniej apteki. Jedna z nich sprzedaje nowy lek zastępczy, który ma według opisu działać znacznie lepiej niż stosowany przez niego lek pierwotny, a do tego kosztuje znacznie mniej. Po zażyciu zakupionego leku u Freda pojawia się szereg skutków ubocznych. To własnie one uniemożliwiły akceptację leku przez FDA w Stanach Zjednoczonych.

Jak widać na powyższym przykładzie, działające w nielegalny sposób apteki stanowią poważne zagrożenie dla klientów. Z tego względu firma Microsoft postanowiła wyposażyć wyszukiwarkę Bing w szereg nowych komunikatów, mających na celu ostrzeganie użytkowników przed potencjalnym niebezpieczeństwem.

Ostrzeżenia te będą się pojawiać, gdy użytkownik spróbuje wejść na stronę apteki online, która z powodu oferowania klientom nielegalnych i potencjalnie niebezpiecznych środków została oznaczona przez wspomnianą organizację jako fałszywa i nielegalna. Działanie nowej funkcji Bing opiera się w większości na publicznie dostępnej i na bieżąco aktualizowanej liście FDA.

Same ostrzeżenia pod względem wyglądu i treści zbliżone są do komunikatów przestrzegających o wykryciu szkodliwego oprogramowania. Jako że są to jedynie ostrzeżenia, użytkownik nadal będzie mógł wejść na stronę i dokonać zakupu leków. Zadaniem wspomnianych komunikatów jest więc tylko i wyłącznie nakreślenie klientowi możliwego zagrożenia oraz udostępnienie mu stosownych informacji w zakresie wyboru bezpiecznej apteki.

Jak zapowiada Microsoft, jest to dopiero początek walki z nielegalnymi aptekami, a lista blokowanych firm będzie powoli rosnąć i ewoluować. W miarę, jak będą nam udostępniane kolejne niezawodne źródła informacji, będziemy nadal pracować nad tym problemem i nieustannie poszukiwać nowych sposobów na zapewnienie użytkownikom możliwości podejmowania bardziej świadomych decyzji - dodaje zespół Bing.

Jeśli którakolwiek z aptek czuje się poszkodowana tego rodzaju 'blokadą', powinna skontaktować się z zespołem wsparcia Bing.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia