Bezpieczne komputery

Bezpieczne komputery

Autor: Autor nieznany

Opublikowano: 3/27/2003, 12:00 AM

Liczba odsłon: 2246

W maju Microsoft zaprezentuje prototypy systemów komputerowych z zaimplementowaną technologią bezpieczeństwa znaną dotychczas jako Palladium.

Podczas tegorocznej konferencji WinHEC (Windows Hardware Engineering Conference) przedstawiciele Microsoftu informowali, że rozwiązanie to wkracza w kolejny etap rozwoju. W pracach nad technologią uczestniczą m.in. Intel i AMD. Palladium to platforma mająca integrować trzy elementy - system operacyjny oraz instalowane w komputerach moduły szyfrujące i unikalne identyfikatory sprzętowe. Microsoft opracowuje komponent dla Windows ("nexus"), który przy współpracy z odpowiednimi układami sprzętowymi tworzył będzie "osobne" bezpieczne środowisko systemowe i kontrolował komunikację pomiędzy warstwą systemu operacyjnego a aplikacjami. W takiej "wydzielonej" bezpiecznej przestrzeni można będzie uruchamiać jedynie wybrane aplikacje i procedury.

Więcej danych technicznych dotyczących tego rozwiązania Microsoft zamierza udostępnić w październiku podczas konferencji Professional Developers Conference (PDC). Producent przewiduje jego implementację w następnej wersji systemu Windows (Longhorn), którego premiera planowana jest na 2005 r.

Microsoft zmienił ostatnio nazwę dla nowej technologii na Next-Generation Secure Computing Base (NGSCB). Palladium kojarzone było często z rozwiązaniem mającym zapobiegać nielegalnemu kopiowaniu aplikacji i plików multimedialnych, a nie technologią chroniącą dane na komputerach użytkowników. Microsoft zapowiedział jednak, że udostępni kod źródłowy przygotowywanego komponentu do Windows, który będzie elementem NGSCB.
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia