Azure zyskał wsparcie dla OpenBSD

Azure zyskał wsparcie dla OpenBSD

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/9/2017, 2:42 PM

Liczba odsłon: 1533

Platforma Microsoft Azure otrzymuje w tym roku nieprzerwany strumień nowości, a ostatnią z nich była możliwość odzyskania maszyny wirtualnej IaaS w przypadku awarii. Teraz czas na kolejną nowość - wsparcie dla obrazów dysków OpenBSD, które można łatwo przekonwertować do wspieranego przez Azure formatu VHD. Więcej szczegółów poniżej.

Microsoft już w 2014 r. dodał wsparcie dla wirtualnych maszyn (VM) FreeBSD, a w zeszłym roku do Azure Marketplace zawitał gotowy obraz VM FreeBSD 10.3 (wkrótce potem zaktualizowany do wersji 11). Oferta systemów spod szyldu BSD w Azure znów się powiększyła - dzięki współpracy z Esdenera wprowadzono wsparcie dla OpenBSD 6.1. Esdenera udostępniła ponadto własny firewall oparty na OpenBSD do pobrania z Azure Marketplace.

OpenBSD jest wolnodostępnym, wieloplatformowym systemem typu UNIX. Nacisk kładziony jest na takie cechy, jak poprawność, bezpieczeństwo, standaryzacja i przenośność. Jako system uniksopodobny uchodzi za jeden z najbezpieczniejszych, co można zawdzięczać niekończącym się audytom kodu źródłowego. Jest on dostępny bez żadnych opłat zarówno w formie źródła, jak i binarnej. Częstym zastosowaniem OpenBSD jest budowanie firewalli i prywatnych usług sieciowych.

Jak wprowadzić swój własny OpenBSD do Azure? Tego, jak przygotować obraz i przekonwertować wirtualny dysk twardy na format VHD, dowiemy się z poradnika udostępnionego przez Microsoft.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia