Azure jako pierwsza chmura ze wsparciem dla procesorów AMD EPYC

Azure jako pierwsza chmura ze wsparciem dla procesorów AMD EPYC

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/5/2017, 10:10 PM

Liczba odsłon: 1492

AMD dołącza do rodziny Azure Compute. Microsoft stał się pierwszym dostawcą usług w chmurze, który dodał wsparcie dla procesorów z linii AMD EPYC. Będą one napędzać nową generację zoptymalizowanych pod kątem przechowywania danych maszyn wirtualnych Lv2-Series. Seria ta została zaprojektowana dla klientów pracujących w wymagających środowiskach, takich jak MongoDB, Cassandra, Redis czy Cloudera, które intenstywnie pracują z danymi i wymagają wydajnej obsługi I/O.

Linia procesorów EPYC występuje w kilku wariantach single-socket lub dual-socket. VM z serii Lv2 będą korzystać z procesorów AMD EPYC™7551 (nie mylić z single-socketowym 7551P) z taktowaniem 2,0 lub 2,2 GHz na rdzeń i maksymalną częstotliwością turbo rzędu 3,0 GHz. AMD EPYC™7551 oferuje 32 rdzenie i obsługę 64 wątków, wspiera 8-kanałowy RAM DDR4-2666, 128 linii PCI Express i TDP rzędu 180 W. Maszyny wirtualne będą dostępne w kilku wariantach rozmiarowych, maksymalnie do 64 vCPU i 15 TB lokalnych zasobów dyskowych.

AMD EPYC w Azure Lv2-Series

Warto mieć na uwadze, że poszczególne serie maszyn wirtualnych w Azure zoptymalizowane są pod kątem różnych zastosowań. EPYC zostanie wprowadzony do L-series. Obecnie wspiera ona procesory Intel Xeon E5 v3 (Haswell-based, 22nm) do 32 rdzeni wirtualnych. Jest to typowy procesor w większości serii VM w Azure. Wyjątek stanowi D-series do "ogólnych zastosowań", gdzie oferowane są procesory Xeon E5 v4 (Broadwell). Zdaniem AMD linia EPYC oferuje o ponad 33% lepszą obsługę sieci w porównaniu do istniejących rozwiązań dwu-socketowych, zaś w maszynach wirtualnych Lv2-Series umożliwia bezpośredni dostęp do 4 TB pamięci i przyspieszoną łączność sieciową.

VM-y z Azure Lv2-series są obecnie dostępne dla wybranych regionów w wydaniu preview. Cennik i spodziewany czas ogólnej dostępności (GA) nie zostały jeszcze ujawnione.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia