Azure dociera do Polski! Microsoft buduje centrum danych nad Wisłą!

Azure dociera do Polski! Microsoft buduje centrum danych nad Wisłą!

Autor: Mateusz Miciński

Opublikowano: 5/5/2020, 10:57 AM

Liczba odsłon: 8401

Dziś, punktualnie o godzinie 10 rano, Microsoft na specjalnym wydarzeniu live ogłosił, że kolejnym regionem, w którym powstanie centrum danych usługi Microsoft Azure, jest właśnie Polska. Plan inwestycyjny firmy opiewa na 1 miliard dolarów, a jego celem jest przyspieszenie innowacji i cyfrowej transformacji na rzecz rozwoju Polskiej Doliny Cyfrowej.

Rozwój Azure to nadal jeden z największych priorytetów Microsoftu. Dlatego też gigant stale rozwija swoją infrastrukturę, by zapewnić globalną dostępność swojej chmury obliczeniowej. Już teraz Azure największą dostępność zapewnia na terenach Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych, a wszystko to dzięki 59 centrom danych, dających dostęp do zasobów Azure już w 140 krajach. Podobnie jak w Polsce, nowe centra danych powstają także w Hiszpanii, Meksyku, Izraelu i Katarze.

Centrum danych Azure w Polsce

Wracając do dzisiejszego eventu, głos w nim zabrało wielu specjalistów i osobowości. Najpierw głos zabrał Jean-Philippe Courtois, prezes działu Global Sales, Marketing and Operations w Microsoft. Przedstawił on powody powstania centrum danych Azure w Polsce. Powołał się przede wszystkim na długi udział Microsoftu na polskim rynku (30 lat), udział 25% programistów z Polski w całej Europie Środkowo-Wschodniej, 6000 partnerów oraz 6500 szkół z Polski korzystających z usług chmurowych Microsoftu.

Podczas wydarzenia nie zabrakło także premiera Mateusza Morawieckiego, który podziękował za zaangażowanie i docenienie Polski jako partnera w dostarczaniu usług chmurowych.

Głęboko wierzę, że inwestycja Microsoft w Polsce będzie ważna dla przedsiębiorstw, instytucji publicznych i systemu edukacji oraz umożliwi im cyfrową transformację i wdrożenie nowych standardów pracy. Naszym nadrzędnym celem jest przyspieszenie transformacji Polski w technologiczny hub dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej
— Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów

Centrum danych Azure w Polsce

Skąd i kiedy zrodził się pomysł na centrum danych Azure w Polsce?

To zagadnienie przytoczyli: Mark Loughran - dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft, Michał Potoczek - prezes zarządu firmy Chmura Krajowa oraz Adam Marciniak - wiceprezes PKO BP. Pomysł zrodził się około 18 miesięcy temu na balkonie u Pana Adama Marciniaka, na którym spotkał się z Panem Markiem Lougharn. Ich wizją było przyspieszenie transformacji informatycznej polskich firm i instytucji. Już dziś wiele polskich firm korzysta z chmury Microsoft: Grupa Lotos, Polpharma, Ministerstwo Finansów, SGH w Warszawie, Tauron, czy także my - Onex Group.

Polska ma szansę być w cyfrowym sercu Europy. Dlatego dzisiaj wspólnie z Operatorem Chmury Krajowej ogłaszamy partnerstwo i największą w historii kraju inwestycję 1 miliarda dolarów w technologię cyfrową. W ramach inwestycji planujemy działania na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych, wsparcie transformacji cyfrowej i budowę pierwszego bezpiecznego i hiperskalowalnego regionu centrum przetwarzania danych w chmurze Microsoft. Oznacza to dostęp dla klientów i ekosystemu partnerów do światowej klasy technologii i innowacyjnych rozwiązań w chmurze z poziomu data center zlokalizowanego w Polsce.
— Mark Loughran, dyrektor generalny Microsoft w Polsce

Region data center w Polsce będzie częścią globalnej infrastruktury chmury obliczeniowej Microsoftu. Ma on zapewnić przedsiębiorcom, firmom, instytucjom publicznym i startupom dostęp do bezpiecznych usług klasy enterprise. Strategiczne porozumienie podpisane przez Microsoft i Operatora Chmury Krajowej ma na celu zapewnienie "eksperckiej wiedzy z zakresu transformacji cyfrowej i szerokiego dostępu do rozwiązań chmurowych dla wszystkich branż i przedsiębiorstw w Polsce".

Kiedy i gdzie powstanie centrum danych Azure w Polsce?

Centrum danych Azure powstanie w Warszawie. Koszt budowy wyniesie bagatela 1 miliard dolarów i zostanie w pełni pokryty przez Microsoft. Otwarcie i oddanie mocy obliczeniowej centrum danych użytkownikom planowane jest po 2 latach od rozpoczęcia budowy. Budowa centrum danych jest realizowana wspólnie z polską firmą Chmura Krajowa.

Jakie usługi Microsoftu będą dostępne w polskim centrum danych Azure?

Wszystkie. Zarówno Microsoft 365, Office 365, Dynamics 365, Power Platform, jak i Azure.

Region data center w Polsce spełni wymogi rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) oraz będzie zgodny z wymogami przechowywania danych w Polsce. Microsoft posiada ponad 90 certyfikatów zgodności z przepisami i co roku przeznacza miliard dolarów na cyberbezpieczeństwo i ochronę na każdym poziomie korzystania z chmury obliczeniowej.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia