Azure IoT zyska możliwości z zakresu inteligencji przestrzennej

Azure IoT zyska możliwości z zakresu inteligencji przestrzennej

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/5/2018, 11:56 PM

Liczba odsłon: 1323

Microsoft inwestuje w Internet Rzeczy potężne środki (5 mld dolarów na najbliższe 4 lata), a jednym z tego efektów jest zapowiedź nowych możliwości Azure IoT, związanych z inteligencją przestrzenną i tzw. smart buildings. Przykładowe zastosowania to lepsze zarządzanie ogrzewaniem, chłodzeniem czy nawet bukowaniem pomieszczeń w oparciu o dane o rzeczywistym użytkowaniu tych przestrzeni. Na czym to dokładnie polega i jak się to zaczęło?

Azure IoT

Pojęcie inteligentnego budynku ukuto w latach 80' na fali ówczesnych osiągnięć komunikacyjnych i sieciowych, które można było stosować w takim środowisku. W ostatnich latach termin ten nabrał nowego znaczenia za sprawą tego, co obecnie nazywa się inteligentnym. Microsoft uważa, że te technologie - IoT i AI - mają wielki potencjał, by pomóc właścicielom, zarządcom i użytkownikom budynków eksploatować je efektywniej, oszczędzając koszty, energię i samą przestrzeń. Lepsza organizacja może przynieść spore korzyści różnego typu przestrzeniom - szpitalom, stadionom czy fabrykom. Mogą one stać się inteligentniejsze, podobnie jak sieci elektryczne, z którymi są połączone, i miasta, w których się znajdują.

W takiej właśnie konwencji utrzymana jest najnowsza zapowiedź ze stajni Azure IoT. "Zapowiadamy dziś nowe możliwości z zakresu inteligencji przestrzennej dla Azure IoT, które umożliwią takie modelowanie połączonych urządzeń, które popchnie je o krok dalej w świecie IoT" - pisze Bert Van Hoof, Partner Group Program Manager w Azure IoT. Te nowe możliwości sprowadzają się do modelowania zależności poprzez "topologie i ontologie", zaawansowane przetwarzanie sensorów czy opartą na rolach kontrolę dostępu. Jak wyjaśnia Van Hoof, "funkcjonalności te pozwolą partnerom skupić się na innowacjach na poziomie aplikacji, zamiast budować wszystko od zera".

Inteligencję przestrzenną w Azure IoT charakteryzuje ponadto umiejętność wybierania danych w kontekście przestrzennym zamiast tylko od poszczególnych sensorów. Ma to umożliwić budowanie powtarzalnych i skalowalnych rozwiązań zorientowanych na konkretne miejsca. Funkcje te są obecnie dostępne w ograniczonej wersji poglądowej dla wybranych partnerów. Publiczna wersja poglądowa stanie się dostępna w dalszej części tego roku.