Automatyczna super rozdzielczość - upscaling AI w Windows 11

Automatyczna super rozdzielczość - upscaling AI w Windows 11

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/12/2024, 4:00 PM

Liczba odsłon: 421

Ostatnie wydanie Windows 11 Insider Preview (build 26052 w Canary i Dev Channel) to nie tylko długa lista nowości zaprezentowanych przez Microsoft i dostępnych dla testerów, ale też trochę ukrytych funkcji wymagających odblokowania. To m.in. funkcja Speak for me, w której Windows może nauczyć się Twojego głosu i używać go w syntezie mowy. Kolejna rzecz to poprawa rozdzielczości.

Super rozdzielczość (choć poprawny zapis to superrozdzielczość) może być terminem znanym posiadaczom kart graficznych Nvidia, AMD i Intel. Teraz podobna funkcjonalność ("Automatyczna super rozdzielczość") zmierza do Windows 11. Po jej odblokowaniu w Ustawieniach > System > Ekran > Grafika pojawi się nowe ustawienie "Automatyczna super rozdzielczość", którego opis brzmi: Używaj sztucznej inteligencji, aby obsługiwane gry były płynniejsze i ze zwiększoną liczbą detali.

Automatyczna super rozdzielczość - upscaling AI w Windows 11

Upscalery AI, takie jak Nvidia DLSS, AMD FSR i Intel XeSS, pozwalają wycisnąć więcej z karty graficznej, renderując obraz w niższej rozdzielczości, a następnie za pomocą specjalnych technik AI zwiększając rozdzielczość. Ich rozwój trwa od dawna, a ostatnie GPU mogą osiągać imponujące rezultaty. Będzie więc ciekawie zobaczyć, co pod tym względem ma do zaoferowania Windows 11.

Na chwilę obecną włączenie przełącznika nie podnosi wskaźnika fps w grach (liczby klatek na sekundę). Zapewne tak jak w przypadku "Speak for me" ustawienie jest placeholderem czekającym na rzeczywistą funkcję. "Automatic super resolution" można odblokować za pomocą ViveTool, wpisując polecenie vivetool /enable /id:39695921 /variant:3.

Nie jest to pierwsze narzędzie Microsoftu wykorzystujące upscaling. Już wcześniej pisaliśmy o Clarity Boost, technologii wywodzącej się z Xbox Series X/S.

Źródło: https://www.neowin.net/news/windows-11-is-getting-built-in-ai-super-resolution-feature/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia