Automatyczna aktualizacja do Edge Chromium dotarła do Windows 10

Automatyczna aktualizacja do Edge Chromium dotarła do Windows 10

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/14/2020, 6:39 PM

Liczba odsłon: 3023

Już od dłuższego czasu wiadomo było, że Microsoft planował aktualizację, która użytkowników pozostających z klasyczną wersją Edge przeniesie do Edge Chromium — drugiej wersji przeglądarki, która debiutowała na początku tego roku. Dokładnie to teraz się dzieje. Aktualizacja wykona się automatycznie za sprawą pakietów KB4576754 i KB4576753.

KB4576754 oraz KB4576753 zamienią klasyczny Edge na wersję opartą na Chromium w Windows 10 w wersjach 2004, 1909, 1903 i 1809. Oba te pakiety Microsoft oznaczył jako aktualizacje jakościowe ("quality updates") w odróżnieniu od aktualizacji zbiorczych. Nie zmieniają one numeru kompilacji systemu ani też nie zostały odnotowane na stronie historii wersji Windows 10. Ich jedynym zadaniem jest aktualizacja przeglądarki. Zostaną one pobrane automatycznie tylko u tych, którzy jeszcze nie mają zainstalowanej nowej wersji Edge.

Microsoft Edge Chromium

Proces udostępniania nowego Edge (zamiany z wersji EdgeHTML) poprzez Windows Update tym, którzy jeszcze go nie mają, jest jednokierunkowy. Oficjalnie przeglądarki nie można będzie odinstalować ani też nadal używać starszej wersji. Nieoficjalnie wcale nie trzeba się do tego stosować. Jeśli ktoś desperacko potrzebuje odinstalować Edge Chromium, w rzeczywistości może to zrobić. Dokładny sposób opisywaliśmy w naszym artykule sprzed miesiąca: Oficjalnie nie można będzie usunąć nowego Edge. A nieoficjalnie...

Cóż, wymagający użytkownicy zawsze znajdą sposób, jednak naszym zdaniem akurat to działanie nie ma wyraźnego sensu. Przesiadka na nowy silnik Chromium wiązała się dla Edge z niemal samymi korzyściami. Z drugiej strony gdzieś po drodze trzeba było poświęcić kilka rozwiązań z klasycznej wersji, takich jak narzędzia do zaznaczania PDF, które wróciły dopiero w Edge 85, ale też opcje pobierania — te również zaliczyły powrót w Edge 87. Czy o czymś zapomnieliśmy? Dajcie nam znać w komentarzach, czy czegoś jeszcze brakuje Wam w nowym Edge.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia