Audytowanie prywatności w Windows 11

Audytowanie prywatności w Windows 11

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/20/2022, 2:41 PM

Liczba odsłon: 1358

W ostatnich latach do Windows 10 i 11 trafiło sporo wyczekiwanych funkcji prywatności, jak choćby te związane z danymi diagnostycznymi. Wygląda na to, że Microsoft testuje kolejną z nich. W Jedenastce pojawiło się narzędzie do audytu, które oferuje informacje o aplikacjach, które uzyskują dostęp do sprzętu uznawanego za wrażliwy w kontekście prywatności.

Funkcja, o której mowa, nosi nazwę Privacy Auditing, co można tłumaczyć jako "Audytowanie" bądź "Inspekcja prywatności". Pozwoli ona użytkownikom Windows 11 sprawdzić, które aplikacje uzyskują dostęp do newralgicznego sprzętu, takiego jak mikrofon, kamera itd. Audyt prywatności może wykraczać poza samo dostarczanie informacji o dostępie i oferować bardziej kompleksowe ustawienia uprawnień, takie jak na Androidzie i iOS.

O pracach nad audytowaniem prywatności poinformował David Weston, VP w dziale OS Security and Enterprise w Microsoft. Jak wynika z powyższego tweeta, narzędzie będzie dostępne w sekcji "Prywatność i bezpieczeństwo" w Ustawieniach. Oprócz ujawniania informacji o historii i prośbach o dostęp do newralgicznych urządzeń, narzędzie pozwala również użytkownikom zobaczyć, które aplikacje posiadają lub uzyskują dostęp do zrzutów ekranu, wiadomości, danych o lokalizacji i innych.

Privacy Auditing nie jest dostępne w Stable Channel. Microsoft na pewno testuje tę funkcję wewnętrznie, a być może dostęp do niej mają też pierwsi testerzy w Dev Channel, choć nie zostało to jeszcze potwierdzone. Możliwe, że funkcja zostanie szerzej opisana przy którejś z kolejnych aktualizacji Windows Insider.

Aktualizacja 22.06.2022: Funkcja historii użycia aplikacji zaczęła być udostępniana Insiderom. Dostarcza ona użytkownikom 7-dniową historię użycia dostępu do zasobów lokalizacji, kamery, mikrofonu, połączeń telefonicznych, wiadomości, kontaktów, obrazów, wideo, biblioteki muzyki, zrzutów ekranu i aplikacji — poprzez aplikację Ustawienia. Informacje te znajdziemy w Ustawieniach > Prywatność i bezpieczeństwo > Uprawnienia aplikacji. Wystarczy kliknąć kategorię uprawnień, np. mikrofon, i zerknąć na "Ostatnią aktywność".

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia