Asystent Google i Alexa na Xbox One?

Asystent Google i Alexa na Xbox One?

Autor: Wojciech Błachno

Opublikowano: 6/4/2018, 10:45 AM

Liczba odsłon: 2931

Rozwój asystentów głosowych nabiera tempa i Microsoft, który nie spisał jeszcze na straty Cortany, chce aktywnie rozwijać tę dziedzinę, mocno inwestując w sztuczną inteligencję. Jednak na fali nowej strategii, otwartej na zewnętrzne rozwiązania, do Cortany w Windows 10 dołączyła niedawno Amazon Alexa. Nowe plotki wskazują, że na tym nie koniec, a Microsoft planuje rozszerzyć wsparcie również o Asystenta Google — póki co tylko na Xbox One.

Asystent Google i Alexa w Xbox One

Owa zaskakująca rewelacja, do której dotarła redakcja Windows Central, oparta jest na tym, co znajduje się w wewnętrznej, testowej kompilacji. W Ustawieniach konsoli pojawiła się zupełnie nowa opcja dotycząca cyfrowych Asystentów. Pozwala ona włączyć wsparcie dla Cortany, Alexy oraz dla Asystenta Google. Xbox już teraz wspiera inteligentnego asystenta, w postaci Cortany. Rozszerzenie wsparcia dla zewnętrznych usług, będzie na pewno bardzo korzystnym dla użytkowników ruchem Microsoftu. W jaki sposób miałoby to działać, tego jeszcze nie wiadomo. Jest to też nieoficjalna informacja pochodząca, jak już wspomniano, z wewnętrznych testów. Nie wiadomo więc kiedy i czy w ogóle funkcja ta pojawi się publicznie. Jeśli to prawda, takie wsparcie trafi na Xbox One, to bardzo prawdopodobne, że wkrótce również w Windows 10 będziemy mieli do wyboru jednego z trzech asystentów.

Asystent Google i Alexa w Xbox One

Oczywiście, za każdym razem, gdy poruszamy temat inteligentnych asystentów, wskazujemy na ich bezużyteczność w Polsce, z powodu braku wsparcia dla naszego ojczystego języka. To może się powoli zmieniać, jako że polski Asystent Google jest już w drodze, a Google przeprowadza już jego zamknięte beta testy. Na polską Alexę raczej nie ma co liczyć, lecz Cortana jest już całkiem prawdopodobna. Pytanie, czy funkcja ta trafi na Xbox One razem z językiem polskim? Prawdopodobnie nie ma co na to liczyć. Nasz język jest wyjątkowo problematyczny pod względem gramatyki i fonetyki co znacznie utrudnia jego implementację dla cyfrowych asystentów. Nadzieja w tym, że jeśli Asystent Google w języku polskim zdobędzie wystarczająco dużą popularność, to zadziała to motywująco dla Microsoftu, a Cortana wreszcie przemówi do nas po polsku.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia