April 2018 Update wstrzymany dla maszyn z zainstalowanym Avastem

April 2018 Update wstrzymany dla maszyn z zainstalowanym Avastem

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/24/2018, 5:37 PM

Liczba odsłon: 1862

Tuż po rozwiązaniu problemu z dyskami Intela i Toshiby, które były niekompatybilne z April 2018 Update (1803), pojawił się nowy problem - tym razem z oprogramowaniem antywirusowym Avast. Jego użytkownicy zgłaszają poważne błędy po wykonaniu update'a. Wygląda na to, że instalacje wiosennej aktualizacji Dziesiątki będą na tych maszynach wstrzymane do czasu rozwiązania problemu.

April 2018 Update - Avast antywirus

Jedną z usterek, z jaką spotkali się użytkownicy Avasta po zainstalowaniu April 2018 Update, był pusty pulpit bez żadnych ikon. W ostatnich dniach liczba podobnych raportów gwałtownie wzrosła. Zarówno Avast, jak i Microsoft badają sprawę, ale póki co nie jest jasne, w jaki sposób popularny antywirus miałby się gryźć z aktualizacją systemu. Do czasu wyjaśnienia lepiej byłoby, gdyby użytkownicy Avasta nie aktualizowali swojego Windows 10. Tak czy inaczej możliwość ta została tymczasowo zablokowana.

O blokadzie aktualizacji na maszynach z Avastem poinformował niejaki MartinZ, product manager i moderator forum Avasta: "Microsoft tymczasowo wyłączył aktualizacje do wersji 1803 dla PC-tów z Avastem. Pracujemy wspólnie z MS, by znaleźć przyczynę problemu, ale niestety obecnie ani my, ani MS nie jesteśmy w stanie odtworzyć usterki". Problemy po aktualizacji mogą przybrać różne oblicza. W najgorszym wypadku system staje się "zbrickowany" i przestaje odpowiadać. W takim wypadku jedynym wyjściem pozostaje format i ponowna instalacja.

Instalację April 2018 Update, podobnie jak innych aktualizacji, zawsze można wstrzymać samemu, udając się do Ustawień > Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update > Opcje zaawansowane i przy opcji Wstrzymaj aktualizacje ustawiając przełącznik na Włączone. Jeśli z kolei na Waszej maszynie pracuje Avast, a April 2018 Update z jakichś powodów jest w stanie się pobrać, Avasta możecie tymczasowo odinstalować przed wykonaniem aktualizacji. W takim scenariuszu ochronę systemu natychmiast przejmie Windows Defender.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia