Apple wypuszcza publiczne bety iOS 13 i macOS 10.15 Catalina

Apple wypuszcza publiczne bety iOS 13 i macOS 10.15 Catalina

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/24/2019, 8:47 PM

Liczba odsłon: 1181

Parę tygodni temu Apple na swojej konferencji deweloperskiej WWDC 2019 zapowiedziało wsparcie dla kontrolerów Xbox One i PlayStation 4 w Apple TV, a także przedstawiło nową wersję systemu mobilnego iOS 13. Dziś - wraz z macOS 10.15 Catalina - jest on już dostępny w publicznych testach beta.

Aktualizacje tak naprawdę zostały oddane do testów już na początku czerwca, jednak dopiero dziś wydano je w publicznym programie beta. Najważniejszą zmianą w iOS 13 jest oczywiście ciemny motyw, który spójnie obejmuje wszystkie dostarczane przez Apple aplikacje. Sporo zmian zaliczył aplikacje Zdjęcia i Mapy. iOS-owi 13 towarzyszy iPadOS 13, który w zasadzie jest tym samym, tylko że pod inną nazwą. Istnieje za to możliwość, że ich drogi rozejdą się nieco w przyszłości. iPadOS zyskał wsparcie dla myszy, możliwość dodawania widżetów na ekran główny i nie tylko.

Reklama

Garść zmian wprowadza macOS Catalina, a najbardziej zauważalną jest pozbycie się iTunes. Jego funkcjonalność zostaje rozdzielona na osobne apki do muzyki (Muzyka), podcastów (Podkasty) i wideo (Apple TV). Dotyczy to tylko ekosystemu firmy z Cupertino - iTunes pozostaje niezmieniony w Windows. Dodatkową funkcjonalność otrzymał Finder. Umożliwia mu ona synchronizację z urządzeniami z iOS.

Swoją aktualizację otrzymał również tvOS 13, zyskując wsparcie dla wielu kont. Nie ma natomiast mowy o publicznej becie watchOS 6, jako że nie istnieje możliwość przejścia na produkcyjną wersję systemu bez zabrania Apple Watch do Apple Store. Zarejestrować się w Apple Beta Program można na jego stronie.