Aplikacje Windows w środowiskach VR/AR dzięki Varjo Workspace

Aplikacje Windows w środowiskach VR/AR dzięki Varjo Workspace

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/16/2019, 7:23 PM

Liczba odsłon: 1365

Varjo to fiński startup zorientowany na pracę z oprogramowaniem i urządzeniami VR, AR i XR. Firma ogłosiła właśnie nowy immersyjny interfejs użytkownika 2D/3D o nazwie Varjo Workspace. UI pozwala każdemu używać aplikacji desktopowych Windows i oprogramowania 3D w konwencji VR/AR. Rozwiązanie pozwala też łatwo się przełączać między trybami "rzeczywistym", wirtualnym i mieszanym.

Varjo Workspace pozwala praktycznie w nieskończoność rozszerzać konfiguracje wielu monitorów (Infinite Desktop) i pracować jednocześnie w perspektywach 2D i 3D. Profesjonaliści mogą też zarówno przeglądać, jak i edytować modele 3D bez zdejmowania zestawu HMD. W przeciwieństwie do innych dostępnych na rynku rozwiązań VR, Varjo koncentruje się na specjalistach celujących w rynek high-endowy. Jest to wyraźne także w jego produktach sprzętowych. Varjo XR-1 Developer Edition ma przykładowo rozdzielczość ponad 60 pikseli na stopień, czyli ponad 20 razy więcej niż jakikolwiek inny zestaw VR na rynku.

Zdaniem producenta Varjo Workspace pokazuje, w jaki sposób profesjonaliści będą korzystać i dokonywać interakcji z komputerami w przyszłości. W przeciwieństwie do innych immersyjnych interfejsów Varjo Workspace nie opiera się na "hollywoodzkich" rozwiązaniach, mających małe oparcie w rzeczywistości, w których zwykle dużo machamy rękami w powietrzu.

Varjo Dimensional Interface daje dostęp do pulpitu Microsoft Windows dowolnego rozmiaru i w ekstremalnej rozdzielczości. Wszystko to jest możliwe dzięki możliwościom Varjo w zakresie rozdzielczości bliskiej oku ludzkiemu, jako że żaden inny zestaw nie potrafi wyświetlać czytelnego tekstu na wirtualnym ekranie lub łączyć płynnie światy wirtualny i rzeczywisty.

Varjo chwali się fotorealizmem swoich rozwiązań i nastawieniem na przyszłość. Aspiracje odróżniają go od większości producentów VR, którzy przede wszystkim starają się dotrzeć to zwykłego konsumenta. Ma to jednak swoją cenę — zestaw kosztuje 9995 USD, zaś oprogramowanie i usługa wsparcia to dodatkowo 1995 USD. Varjo Workspace jest dostępny po aktualizacji oprogramowania XR-1.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia