Aplikacje Windows 8.1 mogą rozpoznawać mowę

Aplikacje Windows 8.1 mogą rozpoznawać mowę

Autor: Łukasz Klimkiewicz

Opublikowano: 10/23/2013, 10:18 PM

Liczba odsłon: 4310

Rozpoznawanie mowy to jedna z charakterystycznych cech smartfonów. Do tej pory nie kojarzono tej funkcji z komputerami PC. Windows 8.1 będzie umożliwiał uzupełnienie aplikacji o ten dodatek. Skorzystają na tym szczególnie właściciele tabletów Surface.

Za wprowadzenie takiej możliwości odpowiedzialny jest zespół Bing. Kontrolka rozpoznawania mowy dla Windows 8.1 nie różni się niczym od tej, która jest obecna w Windows Phone 8. Funkcja nazywa się po prostu Bing Speech Recognition Control. Biblioteka, która umożliwi wprowadzenie rozpoznawania głosu w Windows 8.1 i Windows RT 8.1 nazywa się SpeechRecognizerUX. Składa się ona z zaledwie dziesięciu linijek kodu, a do 'zestawu' wchodzi jeszcze ikona mikrofonu, którą będzie trzeba umieścić w aplikacji.

Kiedy użytkownik kliknie lub dotknie ikonę usłyszy krótki dźwięk, po którym należy rozpocząć mówić. Obok będzie miernik głośności. Podczas mówienia rozpoznane przez system słowa będą wyświetlane poniżej - można przeczytać na blogu Bing.

Funkcja na pewno się przyda, szczególnie użytkownikom tabletów Surface. Teraz należy czekać, aż deweloperzy wykażą się kreatywnością i pierwsze aplikacje z możliwością rozpoznawania mowy pojawią się w Windows Store.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia