Aplikacje PWA coraz bardziej przypominają desktopowe. Nowa nakładka w Edge

Aplikacje PWA coraz bardziej przypominają desktopowe. Nowa nakładka w Edge

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/28/2022, 2:37 PM

Liczba odsłon: 1017

Microsoft Edge 105 otrzymał nowy interfejs API, dzięki któremu desktopowe aplikacje webowe mogą oferować bardziej natywne doświadczenia użytkownika. Odpowiada za to nowa funkcja nakładki dla Progressive Web Apps (PWA) o nazwie Window Controls Overlay.

O pracach nad Window Controls Overlay po raz pierwszy Microsoft mówił w styczniu 2020 roku. Wczesna implementacja pojawiła się w marcu 2021 roku w ramach projektu Chromium, zaś sam Chrome zaadaptował ją w wersji 102 z maja bieżącego roku. Teraz funkcja stała się domyślnym doświadczeniem w Edge 105. Opublikowano też oficjalną dokumentację. Tyle tytułem wprowadzenia. A co to dokładnie oznacza dla użytkowników?

Witryny instalowane jako aplikacje i oficjalne apki PWA można poprzez Edge uczynić bardziej desktopowymi — umieścić je w menu Start, na pasku zadań czy na pulpicie i otwierać w osobnych oknach. Do tej pory jedną z bolączek tych okien było to, że nie do końca przypominały okna klasycznych aplikacji desktopowych, ponieważ nie mogły obejść pewnych ograniczeń. Kolejnym krokiem ku poprawie tego doświadczenia jest omawiane tu ulepszenie UX, które zwraca około 30 pikseli wysokości do PWA, dając jej prawie pełną kontrolę nad paskiem tytułu.

Window Controls Overlay - PWA w Edge

30 pikseli to niby mało, jednak daje to aplikacjom PWA autonomię w kwestii wyświetlania niestandardowych tytułów, pasków menu, kart nawigacyjnych i innych elementów w tym obszarze. Aby uzyskać bardziej wizualną reprezentację — biały obszar na powyższej makiecie będzie kontrolowany przez PWA. Na kolejnej grafice możemy prześledzić, jak ten dodatkowy obszar prezentuje się w systemach Windows i macOS:

Window Controls Overlay - PWA w Edge

Microsoft, który od początku jest wielkim orędownikiem PWA, pisze:

Wierzymy, że PWA doskonale nadają się do tworzenia desktopowych aplikacji internetowych. Przekształcenie witryny w aplikację, która naprawdę wydaje się być dostępna na komputerze, nigdy nie było tak łatwe, a użycie funkcji Window Controls Overlay pomoże wam tworzyć aplikacje desktopowe, które wyglądają znacznie nowocześniej i przyciągają użytkowników.

Więcej szczegółów technicznych można sprawdzić na Microsoft Edge Blog.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia