Aplikacja Xbox na PC przyspieszyła po odejściu od technologii Electron

Aplikacja Xbox na PC przyspieszyła po odejściu od technologii Electron

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/2/2020, 3:47 PM

Liczba odsłon: 1605

Desktopowa aplikacja Xbox otrzymała aktualizację, która całkowicie przemeblowuje jej zaplecze i doprowadza do ekstremalnego wręcz skoku wydajności. Podczas gdy oryginalna wersja została zbudowana w oparciu o Electron Application Framework, otwartoźródłowy framework bazujący na silniku renderowania Chromium, nowa wersja apki przeszła na React Native jako aplikacja UWP (Universal Windows Platform). To dokładnie odwrotnie niż w przypadku Skype.

Microsoft wykorzystał otwartoźródłowy framework Facebooka w ostatnim wydaniu w Fast Ring, przechodząc z .NET na C++. I chociaż Electron wykorzystywany jest szeroko w tworzeniu aplikacji, to React Native zapewnia natywne doświadczenie na Windows. Korzyści z tego czerpie teraz aplikacja Xbox. To między innymi spadek zużycia pamięci o ponad 50% i zmniejszenie rozmiaru instalacji z 300 MB do 60 MB.

Dzięki nowej aplikacji Xbox na komputery z systemem Windows 10 możesz grać w gry, które uwielbiasz. Przejrzyj katalog, wyświetl rekomendacje i odkryj swoją nową ulubioną grę w bibliotece najlepszych gier komputerowych dostępnych w ramach subskrypcji Xbox Game Pass. Zobacz, w co grają Twoi znajomi i rozmawiaj z nimi przy użyciu konsoli Xbox, urządzenia mobilnego lub komputera. Możesz także w jednym miejscu kupować świetne gry komputerowe, zawartość do pobrania i dodatki dostępne w sklepie Store.

Sama funkcjonalność apki i jej końcowe doświadczenie pozostają niezmienne. Xbox jako aplikacja nadal służy jako centrum dowodzenia dla programu Xbox Game Pass na PC. Zawiera ona też kluczowe funkcje gamingowe i społecznościowe, związane z Xbox Live.

Przejście na React Native wydaje się na razie ograniczone do Windows 10 w Fast Ring, a do pozostałych trafi z czasem. Aby sprawdzić nowe możliwości Xbox (Beta), wystarczy pobrać aktualizację z Microsoft Store.