Analityka użytkowania Microsoft 365 będzie teraz anonimizowana

Analityka użytkowania Microsoft 365 będzie teraz anonimizowana

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/31/2021, 3:58 PM

Liczba odsłon: 1904

Prywatność — zarówno osób prywatnych, jak i firm — stała się ważnym obszarem zainteresowania w świetle wprowadzonych parę lat temu przepisów RODO w Unii Europejskiej. Jest to szczególnie ważne w przypadku zastosowań analitycznych, w których między innymi administratorzy korzystają z pulpitów nawigacyjnych, aby uzyskać wgląd w dane. Zgodnie ze swoim zobowiązaniem do ochrony prywatności Microsoft ogłosił, że wprowadza pewne zmiany w konfiguracjach platformy Microsoft 365. Sprawdź, jakie zmiany wchodzą w życie już od jutra!

Od 1 września 2021 roku, czyli już od jutra, analityka użycia platformy Microsoft 365 będzie domyślnie pseudonimizowana. Zmiana wpłynie na informacje na poziomie użytkownika — przechowywane i dostępne w następujących interfejsach API i produktach:

  • Microsoft 365 Reports w Microsoft 365 admin center
  • Raporty użycia Microsoft 365 w Microsoft Graph
  • Analityka i raporty użycia Microsoft Teams w Microsoft Teams admin center
  • reportRoot: getSharePointSiteUsageDetail API (1.0 i beta) dla szczegółów strony SharePoint

Należy zaznaczyć, że chociaż od jutra będzie to domyślna konfiguracja, to administratorzy globalni mogą powrócić do wyświetlania informacji umożliwiających identyfikację osób za pośrednictwem centrum administracyjnego Microsoft 365. Wszelkie zmiany w tej konfiguracji będą rejestrowane w centrum zgodności usługi Microsoft 365. Modyfikacje tej konfiguracji będą uzależnione od praktyk poszczególnych organizacji dotyczących prywatności.

Jeśli identyfikacja jest dozwolona w polityce firmy, wówczas ​​role administratora i czytelnika raportów będą mogły wyświetlać dane osobowe w sposób przejrzysty. W międzyczasie role czytelnika globalnego (Global Reader) i czytelnika raportów z podsumowaniem użytkowania (Usage Summary Reports Reader) nie będą widzieć informacji umożliwiających identyfikację użytkownika niezależnie od konfiguracji. Microsoft ma nadzieję, że ten krok pomoże zwiększyć prywatność, jednocześnie umożliwiając administratorom mierzenie trendów oraz przydzielanie i odnawianie licencji Microsoft 365 w ich organizacjach.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia