Amazon Alexa trafi na tegoroczne pecety HP, Acer, ASUS i Lenovo

Amazon Alexa trafi na tegoroczne pecety HP, Acer, ASUS i Lenovo

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/8/2018, 4:28 PM

Liczba odsłon: 1382

Wiodący producenci PC zamierzają w tym roku sprowadzić cyfrową asystentkę Alexę na swoje urządzenia. Nie chodzi tu bynajmniej o zapowiadaną przez Microsoft i Amazon integrację Alexy i Cortany na poziomie ich własnych aplikacji, lecz o samodzielną Alexę, do której wywołania nie trzeba będzie prosić Cortany. Plany te ogłosili Acer, ASUS, HP i Lenovo dla zapowiedzianych na 2018 rok urządzeń.

Alexa, Cortana - Acer, ASUS, HP i Lenovo

Acer zintegruje asystentkę z całą serią urządzeń: Aspire 5, Aspire 7, Spin 3, Spin 5, Switch 7 Black Edition, Swift 3, Swift 5, Swift 7, Aspire Z24, Aspire U27 i Aspire S24. ASUS wprowadzi ją na wybrane ZenBooki i VivoBooki, które zostaną zapowiedziane w pierwszej połowie tego roku. HP zapowiedział z kolei Pavilion Wave, który będzie pierwszym pecetem z preinstalowaną Alexą. "Głos jest naturalnym interfejsem w interakcji z technologią i może ułatwić wykonywanie codziennych zadań" - mówi Steve Rabuchin, VP Amazon Alexa. "Jesteśmy podekscytowani tym, że ASUS wprowadza doświadczenie Alexy na swoje modele laptopów, dostarczając niewymagających użycia rąk możliwości głosowych i dziesiątek tysięcy umiejętności dla klientów PC na ich biurka i gdy są w ruchu".

Jak wyglądają szczegóły implementacji? Amazon Alexa będzie samodzielną aplikacją działającą równolegle z Cortaną. W rzeczywistości producenci OEM nie mogą po prostu wyłączyć asystentki Microsoftu z Windows 10, dlatego użytkownikom pozostawi się wybór. Wcześniej obie firmy planowały integrację na poziomie aplikacji gospodarza, tj. Cortanę można będzie wywołać na urządzeniach z Alexą, a Alexę na urządzeniach z Cortaną. Taka integracja nie oznacza oczywiście konsolidacji sztucznej inteligencji obu rozwiązań, a jedynie dostęp do interfejsu konwersacyjnego poprzez drugi interfejs konwersacyjny. Microsoft i Amazon potwierdzili parę dni temu, że integracja tego pokroju nastąpi niebawem, tym niemniej nie ma to nic wspólnego z dzisiejszą zapowiedzią partnerów OEM.

Alexa będzie preinstalowana na PC wyposażonych w mikrofony dalekiego zasięgu, dzięki którym można przywołać asystentkę z odległości nawet 5 metrów. Niektóre źródła podają, że na pozostałe urządzenia jej aplikację można będzie po prostu pobrać samodzielnie, choć tu także efektywność komunikacji będzie zależała od jakości wbudowanego bądź wpiętego mikrofonu.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia