Amazon Alexa trafi na tegoroczne pecety HP, Acer, ASUS i Lenovo

Amazon Alexa trafi na tegoroczne pecety HP, Acer, ASUS i Lenovo

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/8/2018, 4:28 PM

Liczba odsłon: 1282

Wiodący producenci PC zamierzają w tym roku sprowadzić cyfrową asystentkę Alexę na swoje urządzenia. Nie chodzi tu bynajmniej o zapowiadaną przez Microsoft i Amazon integrację Alexy i Cortany na poziomie ich własnych aplikacji, lecz o samodzielną Alexę, do której wywołania nie trzeba będzie prosić Cortany. Plany te ogłosili Acer, ASUS, HP i Lenovo dla zapowiedzianych na 2018 rok urządzeń.

Alexa, Cortana - Acer, ASUS, HP i Lenovo

Acer zintegruje asystentkę z całą serią urządzeń: Aspire 5, Aspire 7, Spin 3, Spin 5, Switch 7 Black Edition, Swift 3, Swift 5, Swift 7, Aspire Z24, Aspire U27 i Aspire S24. ASUS wprowadzi ją na wybrane ZenBooki i VivoBooki, które zostaną zapowiedziane w pierwszej połowie tego roku. HP zapowiedział z kolei Pavilion Wave, który będzie pierwszym pecetem z preinstalowaną Alexą. "Głos jest naturalnym interfejsem w interakcji z technologią i może ułatwić wykonywanie codziennych zadań" - mówi Steve Rabuchin, VP Amazon Alexa. "Jesteśmy podekscytowani tym, że ASUS wprowadza doświadczenie Alexy na swoje modele laptopów, dostarczając niewymagających użycia rąk możliwości głosowych i dziesiątek tysięcy umiejętności dla klientów PC na ich biurka i gdy są w ruchu".

Jak wyglądają szczegóły implementacji? Amazon Alexa będzie samodzielną aplikacją działającą równolegle z Cortaną. W rzeczywistości producenci OEM nie mogą po prostu wyłączyć asystentki Microsoftu z Windows 10, dlatego użytkownikom pozostawi się wybór. Wcześniej obie firmy planowały integrację na poziomie aplikacji gospodarza, tj. Cortanę można będzie wywołać na urządzeniach z Alexą, a Alexę na urządzeniach z Cortaną. Taka integracja nie oznacza oczywiście konsolidacji sztucznej inteligencji obu rozwiązań, a jedynie dostęp do interfejsu konwersacyjnego poprzez drugi interfejs konwersacyjny. Microsoft i Amazon potwierdzili parę dni temu, że integracja tego pokroju nastąpi niebawem, tym niemniej nie ma to nic wspólnego z dzisiejszą zapowiedzią partnerów OEM.

Alexa będzie preinstalowana na PC wyposażonych w mikrofony dalekiego zasięgu, dzięki którym można przywołać asystentkę z odległości nawet 5 metrów. Niektóre źródła podają, że na pozostałe urządzenia jej aplikację można będzie po prostu pobrać samodzielnie, choć tu także efektywność komunikacji będzie zależała od jakości wbudowanego bądź wpiętego mikrofonu.