Always Connected PC od Lenovo pojawił się w benchmarkach

Always Connected PC od Lenovo pojawił się w benchmarkach

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/18/2017, 12:35 AM

Liczba odsłon: 1700

Na początku miesiąca, podczas Qualcomm Snapdragon Technology Summit padły zapowiedzi pierwszych urządzeń z segmentu Always Connected PC - HP Envy x2 i ASUS NovaGo, a wkrótce później pojawiły się nieoficjalne informacje o planach zaistnienia w tej kategorii Samsunga i Xiaomi. Do tej czwórki dołączy kolejny wielki gracz i bynajmniej nie jako piąte koło u wozu.

Lenovo w roli partnera sprzętowego Windows 10 na ARM został przez Microsoft i Qualcomm ledwie napomknięty. Jego urządzenie - w odróżnieniu od Samsuna i Xiaomi - jest już jednak całkiem realne. Dowód na jego istnienie pojawił się w serwisie Geekbench, gdzie dnia 13 grudnia tego roku testowano urządzenie o nazwie Lenovo CB-01, występujące w wariantach 4 GB i 8 GB. Ten pierwszy w teście wydajności na wielu rdzeniach zdobył 4148 punktów, czyli o blisko 1000 więcej, niż model od ASUS. Wyniki sugerują, że urządzenie będzie działać jeszcze pod kontrolą Qualcomm Snapdragona 835, a nie jego następcy o numerze 845.

Always Connected PC - Lenovo

Na urządzeniu uruchomiono Windows 10 Pro (32-bit). Always Connected PCs poprzez emulację architektury x86 umożliwiają normalna pracę 32-bitowego Windows 10 i dają możliwość uruchamiania klasycznych aplikacji Win32. Wiąże się to jednak z pewnymi ograniczeniami, a mianowicie z brakiem wsparcia dla programów 64-bitowych, a więc np. dla większości gier AAA, czy oprogramowania korzystającego ze sterowników trybu jądra, jak niektóre antywirusy. Rzecznik Microsoft potwierdził jednak prowadzenie prac nad ARM64 SDK, o którym więcej dowiedzieć się mamy niebawem. Tymczasem w wersji 32-bitowej można swobodnie korzystać z wielu topowych narzędzi, takich jak Adobe Photoshop czy Office 365. Wróćmy jednak do urządzenia Lenovo.

Always Connected PC - Lenovo

Z jednej strony wyniki osiągnięte przez CB-01 nie robią specjalnego wrażenia, bowiem niejeden telefon z tym samym SoC (no, prawie tym samym) potrafi wyciągnąć więcej. Z drugiej strony to wcale nie problem. Oferta partnerów Always Connected PC będzie dość zróżnicowana pod względem mocy i cen, a nie wszystkie karty zostały jeszcze odkryte. W drugiej połowie 2018 r. na scenę wkroczy Snapdragon 845, który - jak obiecują producenci - będziej dużo lepiej przystosowany do formatu PC.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia