Alternatywny eksplorator plików UWP wydany w Microsoft Store

Alternatywny eksplorator plików UWP wydany w Microsoft Store

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/1/2019, 9:20 PM

Liczba odsłon: 2755

Nie jest tajemnicą, że Eksplorator plików istnieje również w wersji UWP. W Windows 10 Mobile był tam od zawsze, a w Windows 10 na PC pojawił się w roku 2016, ale do tej pory pozostaje ukryty i trzeba samodzielnie stworzyć do niego skrót. Ostatnia jego aktualizacja miała miejsce rok temu, kiedy to Microsoft potajemnie dodał więcej funkcji, których oczekiwalibyśmy od menedżera plików z prawdziwego zdarzenia. Z drugiej strony aplikacja ta, nawet jak na standardy UWP, zdążyła się nieco postarzeć. Tymczasem dla dzieła Microsoftu pojawiła się alternatywa, która nadchodzi z zewnątrz. Jest nią aplikacja Files UWP.

Files UWP, jak określa to jego deweloper, Luke Blevins, jest podejściem entuzjasty do tego, czym powinien być Eksplorator plików w Windows. Opis ten nie mówi wiele o cechach aplikacji, a na pewno jest to warte uwagi. Moim zdaniem "Pliki UWP" mają ładniejszy interfejs od "Eksploratora plików UWP", choć jeszcze ustępują mu pod względem funkcjonalności. Da się to odczuć już w pierwszych sekundach po uruchomieniu. Niby wszystko jest na swoim miejscu, ale większość opcji to zwyczajne placeholdery. Przykładowo jeśli chcemy zmienić widok plików, przesunąć kolumny w widoku szczegółów albo zmienić typ sortowania, nic się nie dzieje. Trudno tu jednak mieć wydawcy cokolwiek za złe, bowiem aplikacja jest wyraźnie określona jako Preview.

Mamy zatem wersję poglądową menedżera, który może stanowić ciekawą alternatywę dla klasycznego Eksploratora plików, a nawet dla jego wariantu UWP od Microsoftu. Na razie jednak nie ma tu takiego bogactwa możliwości, jak w eksploratorach z pierwszej ręki (nie licząc obsługi kart) i pewnie nigdy nie będzie. Z drugiej strony Files UWP to realizacja autorska, która przede wszystkim ma być zgodna z wizją dewelopera. To, czy komuś przypadnie do gustu, wydaje się sprawą drugorzędną.

Jako że jest to aplikacja zewnętrzna, po pierwszym uruchomieniu nie ma jeszcze dostępu do systemu plików i wyświetla błąd. Otwiera się za to okno Ustawień, gdzie możemy jej takie uprawnienie przydzielić. Files UWP - Preview pobierzemy bezpłatnie z Microsoft Store.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia