Algorytmy kwantowe Microsoftu pomagają już inwestować i szacować ryzyko

Algorytmy kwantowe Microsoftu pomagają już inwestować i szacować ryzyko

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/24/2019, 6:29 PM

Liczba odsłon: 1074

Microsoft pozostaje stale aktywny w wysiłkach, mających na celu zbudowanie fizycznego, skalowalnego komputera kwantowego. Choć to nadal przyszłość, już teraz można jej zasmakować, korzystając z symulatora kwantowego i działających na nim algorytmów. Po technologię kwantową sięgnął Willis Towers Watson, globalny lider usług brokersko-doradczych. Ma on długą historię używania złożonych modeli matematycznych, które pozwalają jego klientom przekuwać ryzyko w zyski. Niektóre problemy wciąż jednak stanowią wyzwanie nawet dla najbardziej zaawansowanych, klasycznych systemów komputerowych.

Z tego powodu Willis Towers Watson dołączył do Microsoft Quantum Network, by wspólnie z Microsoftem eksplorować nowe sposoby użycia algorytmów w takich obszarach, jak zarządzanie ryzykiem, usługi finansowe i inwestowanie. Inspirowane kwantowo algorytmy wykorzystują zasady fizyki kwantowej, by rozwiązywać wymagające pod względem obliczeniowym problemy na nowe sposoby. Korzysta z nich już choćby Microsoft, który dzięki temu poprawił wydajność Azure. Kiedy komputery kwantowe będą dostępne na większą skalę, możliwe stanie się jeszcze większe przyspieszenie.

Obecne techniki modelowania kwantyfikacji ryzyka wymagają ogromnych pokładów mocy obliczeniowej, używając tysięcy komputerów przez wiele godzin. Informatyka kwantowa oferuje szansę spojrzenia na problemy naszych klientów z innej perspektywy. Skupiając się na tym, jak możemy modelować te problemy na komputerach kwantowych, gdy te staną się dostępne na większą skalę, możemy pracować z Microsoft, by przedefiniować problemy i przyspieszyć nasze rozwiązania na istniejącym sprzęcie.
– John Haley, CEO Willis Towers Watson

Wspomniane partnerstwo jest jednym z wielu przykładów współpracy giganta ze światowej klasy instytucjami, by odpowiedzieć na problemy świata rzeczywistego technikami kwantowymi. Firma współpracowała już z Case Western Reserve University (CWRU), wykorzystując moc komputera kwantowego do rozpoznawania nowotworów. Korzystając z takiego "inspirowanego kwantowo" algorytmu na dzisiejszych, klasycznych komputerach, badacze z CWRU poprawiają możliwości diagnostyczne urządzeń do obrazowania rezonansu magnetycznego - kluczowego narzędzia do rozpoznawania i zwalczania raka.

Microsoft prowadzi też współpracę z Dubai Electricity and Water Authority (DEWA), która posłuży optymalizacji energetycznej w tym regionie. DEWA stała się pierwszą organizacją spoza USA, która uczestniczy w programie Microsoft Quantum.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia