Alexa wkrótce jako aplikacja UWP dla Windows 10

Alexa wkrótce jako aplikacja UWP dla Windows 10

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/3/2018, 9:25 PM

Liczba odsłon: 1101

Od przeszło dwóch tygodni działa już współpraca Cortany i Aleksy. Niezależnie od urządzenia jedną asystentkę można przywołać z domyślnego interfejsu drugiej. Wiemy jednak, że natywne, zintegrowane z systemem interfejsy to nie jedyne miejsce, gdzie można porozumiewać się z cyfrowym asystentem. Są też aplikacje, jak choćby te, w których dostępna jest Cortana na Androidzie iOS. W formie samodzielnej aplikacji dla Windows 10 rozpocznie swoją przygodę również Alexa.

Na chwilę obecną Amazon Alexa w formie aplikacji dostępna jest na Fire OS, Androida i iOS. W przypadku komputerów PC, o ile nie dysponujemy Cortaną, z dobrodziejstw Alexy można korzystać poprzez przeglądarkę, wchodząc na stronę alexa.amazon.com. Wkrótce zmieni się to za sprawą oficjalnej aplikacji UWP. Już dziś wiadomo, że w tej postaci Alexa będzie preinstalowana na nowych komputerach niektórych producentów. Jednym z nich jest Trekstor, który na targach IFA 2018 powiedział co nieco o planach Amazonu.

Producent wyjawił, że jeszcze przed końcem tego roku Amazon zamierza umieścić w Microsoft Store aplikację Aleksy. Amazon nie ma na celu wygryzienia Cortany z jej własnego ekosystemu. Chodzić ma raczej o większą integrację obu asystentek (cokolwiek miałoby to znaczyć w kontekście już istniejącej integracji wewnątrz doświadczenia Cortany). Jaki jest zatem sens pakowania Aleksy w ramy UWP? Potencjalnych korzyści jest kilka. Po pierwsze, użytkownicy będą mogli porozumieć się z Aleksą bezpośrednio, bez konieczności wcześniejszego otwierania Cortany i przełączania asystentek. Po drugie, w samodzielnej aplikacji Amazon ma teoretycznie więcej możliwości personalizacji i nie musi ograniczać się do interfejsu Cortany.

Na razie o aplikacji i jej (być może większych) możliwościach nie wiadomo nic więcej. Jeśli Amazon zdąży z terminami, Alexa trafi do Sklepu Microsoft w najbliższych miesiącach.